Gönderen Konu: Cehennem Kapısı meleği niçin "MALİK", Cennetin niçin "RIDVAN"  (Okunma sayısı 1171 defa)

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
Cennetin Kapısını RIDVAN;
Cehennemin Kapısını MÂLİK
isimli melek tutmuş.

Onları hep ahret sonrasında görülecek Cennet ve Cehennem isimli mekânların(!?.) bekçisi(!) olarak düşündük.
RIDVAN; Cennete gelenlere:"-Hoş geldiniz-Rabbinizden size Selam olsun"(Yasin-58)demek için bekliyor orada..
MALİK ise;"Ayrılın bugün ey Suçlular!.."(Yasin-59) diye azarlayacak günahkârları alevler, lavlar püskürten (...) Cehennem kapısını tutarak...
Böyle düşünürdüm. Ta ki bana bir dost yüreğin hediyesi FUYUZAT-I RABBANİYE' yi okuyana kadar.

Dün geceden itibaren şöyle düşündüm:
RIDVAN: RIZAYA ERME-HOŞNUT OLMA VE KENDİSİNDEN HOŞNUT OLUNMA HALİ...
MÂLİK: SAHİP OLMA-EGEMENLİK İDDİA ETME HALİ...

Cennetin kapısında Rıdvan manası; Cehenneminkinde Malik manası var ise kavramlardan yola çıkarak ortaya serilen manaya hafifçe bir dalalım:
Hakk'dan gelenlerden;işleyişten Razı olarak Rızasına Ermek;Cennet Kapılarını aralıyor!.Bu durumda içimde engin bir ferahlık (İnşirah), güven (Eminlik), doymuşluk (Kanaat) yaşıyorum ki;bu bilinç boyutunda zaten Cennettir.Böyle baktıkça RIDVANIM (Hoşnutluğum) peş peşe kapılarını açar bana saadetin (CENNETİN)...

Yok eğer her şeyi kendimden, ötedekilerden bilirsem, sahip olma düşüncesinin peşine takılırsam, bir de kendimde güç vehmederek olaylara yön vermeye çalışır, irade-i cüziyye perdesi ile perdelenirsem vay halime!...İşte o an MALİKİM (Enem-Egom-Vehmim-Sahip Olduğumu Sandığım Malım-Makamım-Şehvetlerim) tuttuğu gibi kulağımdan azap, kaygı, endişe, hırs ve mutsuzluğa (CEHENNEME) sürükler beni...
RIDVAN; SELAM (kurtuluş ve ferah-güven-kendiyle barışıklık) sana olsun, diyor...
MALİK; MÜCRİMLİK (suçluluk-eziklik-pişmanlık) duygularınla baş başa tat bakalım azabı, diyor bana...

Bir kelimenin manasını düşünmek nerelere sürükledi beni?...Rabbim; Hudeybiye'de Rasülünle RIDVAN BEY'ATİ (Hoşnutluk Sözleşmesi) yapanlara bizleri de dahil eyle!....Selam isminle tecelli buyur Ya Huu!

Mehmet Doğramacı / sufizmveinsan.com