Gönderen Konu: Uydurdukları DİN ve uydurulan TANRI'nın sonu. Gerçeğini bulasıya kadar.  (Okunma sayısı 538 defa)

MASI

  • Faydalan Bu Zat'dan
  • *****
  • İleti: 4544
    • OKUDUN MU
Uydurdukları DİN ve uydurulan TANRI'nın sonu.
Gerçeğini bulasıya kadar.

George Carlin“saçmalık konusuna gelince, işadamı din adamıyla aşık atamaz.
çünkü, şunu söylemeliyim ki dostlar, konu saçmalık olunca, ama en büyük, rakip tanımaz, gerçek saçmalık olunca, bütün rakipleri arasında dine hak ettigi yeri açmamız gerekiyor. din rakipsiz bu konuda. din, açıkça tüm zamanların en saçma hikayesine sahip. düşünün. din, insanları ciddi ciddi ikna etmiştir ki, gökte yaşayan ve her günün her dakikası, yaptığınız her şeyi izleyen bir görünmez adam var. ve bu görünmez adamın, yapmanızı istemediği şeylerden oluşan 10 maddelik bir listesi var. eğer bu listedeki herhangi bir şeyi yaparsanız, sizi ateşle, dumanla, ve işkenceyle dolu bir yere sonsuza dek yaşamaya gönderecek. zamanın sonuna kadar yanarak, boğularak, çığlık atarak acı çekin diye.

fakat, bu görünmez adam sizi seviyor! sizi seviyor ve paraya ihtiyacı var! her şeye gücü yetiyor, her açıdan mükemmel ama her nasılsa şu para işini bir türlü beceremiyor. din her yıl milyonlarca dolarlık masraf yaratır, sıfır vergi öder ve her zaman biraz daha fazla paraya ihtiyacı vardır.

fakat bir şeyi bilmenizi istiyorum. bu ciddi. tanrı’ya inanma konusuna gelince dostlar, inanın çok denedim. fakat ne kadar uzun yaşar, ne kadar çok şey görürseniz, bir şeylerin yanlış olduğunu o kadar fark ediyorsunuz. savaş, salgın hastalık, ölüm, yıkım, açlık, fakirlik, işkence, suç, çürümüşlük, kokuşmuşluk, vs. bu tabloda kesinlikle yanlış olan bir şeyler var. bu iş pek başarılı bir iş değil. eğer bu tanrının yapabileceğinin en iyisiyse, pek etkilenmediğimi söylemeliyim. her şeye kadir bir varlığın elinden bu tür sonuçlar çıkmamalı. bu sonuçlar, daha çok işinden bezmiş aksi bir devlet memurunun yapacağı türde bir işe benziyor. ve aramızda kalsın, adilce yönetilen bir evrende bu herif çoktan işten atılmış olurdu. bu arada, bu herif diyorum, çünkü inanıyorum ki, sonuçlara bakıldığında, eğer tanrı varsa bir erkek olmalı. hiçbir kadın işleri bu kadar alt üst edemezdi. bu yüzden, eğer tanrı varsa, çoğu aklı başında kişi sanırım bana katılırdı ki, o kadar güçlü olmamalı. ya da, belki umurunda değil hiç birşey. ki bu özelliği de takdir ederim bir insanda. ve bunca kötü sonucu da açıklar bu durum.

bu yüzden, tüm bunların, güçsüz veya hiç bir şeyi umursamayan bir baba modeli tarafından yaratıldığına inanan bir dindar robot olmaktansa, tapacak başka bir şey aramaya başladım. gerçekten güvenebileceğim bir şey.

ve hemen, güneşi buldum. aniden oluverdi. bir gecede bir güneşe tapar olup çıktım. yani gece değil, güneşi gece göremezsiniz ama sabah kalkar kalkmaz bir güneşe tapar oldum. pek çok sebep yüzünden. her şeyden önce, güneşi görebilirsiniz, haksız miyim? akla gelebilecek diğer bazı tanrılardan farklı olarak, güneşi gerçekten görebilirsiniz. bu benim için önemli. eğer bir şeyi görebiliyorsam, güvenilirliği artıyor gözümde, bilmem anlatabiliyor muyum? her gün güneşi görebiliyorum ve bana ihtiyacım olan her şeyi veriyor; sıcaklık, ışık, yiyecek, parktaki çiçekler, göldeki yansımalar, arada bir de deri kanseri. ama olur o kadar. hiç olmazsa, çarmıha germeler yok ve insanları sırf bizimle aynı fikirde değiller diye ateşe göndermiyoruz.

güneşe taparlık basit bir inanç. içinde gizem yok, mucizeler yok, para isteyen yok, şarkı öğrenmek gerekmiyor ve haftada bir toplanıp kıyafet karşılaştırmak için ayrılmış bir özel binamız yok. ve güneş hakkında en güzel şey, bana hiçbir zaman değersiz olduğumu söylememesi. bana kurtarılması gereken kötü bir insan olduğumu söylemez hiç. nazik olmayan tek bir söz bile söylemedi şimdiye dek. bana iyi davranır. bu yüzden güneşe tapınırım. ama dua ettiğimde güneşe dua etmem. neden mi? çünkü arkadaşlığımızı kötüye kullanmak istemem. hoş bir şey değil bu.

insanların tanrıya çok kaba davrandığını düşünmüşümdür çoğu kez. bana katılmaz mısınız bu konuda? her gün trilyonlarca dualar, iyilik istemeler, yalvarmalar. şunu yap, bunu ver, yeni bir araba lazım bana, daha iyi bir iş istiyorum. ve çoğu dua da pazar günü yapılır. adamın boş gününde. nazik değil bu. bir arkadaşa böyle davranılmaz.

fakat insanlar dua ederler, öyle değil mi? ve pek çok değişik şeyler için dua ederler. kardeşinizin ameliyata ihtiyacı vardır, öbür kardeşiniz tutuklanmıştır. ya da aşağıdaki dükkanda çalışan kızıl saçlıyı yatağa atmak istersiniz. bunun için dua edilmeli mi? herhalde etmekten başka çare yok. ve bence, bunda garip bir şey yok. istediğiniz her şey için dua edebilirsiniz. fakat, peki tanrının evrenle ilgili planına ne oldu o zaman?

hatırlasanıza. kutsal plan. uzun zaman önce, tanrı bir kutsal plan yaptı. üzerinde bayağı düşündü, iyi bir plan olduğuna karar verdi ve uygulamaya koydu. ve milyarlarca yıldır bu plan iyi kötü işliyor. fakat şimdi sen gelip bir şey için dua ediyorsun. farz et ki istediğin şey bu planda yok? şimdi ne yapmasını istiyorsun adamın? planını mi değiştirsin? sadece senin için mi? bu biraz kibirli bir tavır olmuyor mu? kutsal plan o. eğer cebine 2 dolarlık dua kitabını yerleştirmiş her salak kalkıp senin planını bozabiliyorsa, tanrı olmanın anlamı ne? ve başka bir şey daha. düşünün ki, dualarınız yerine gelmedi. ne dersiniz? “valla, bu tanrının isteği olmalı”. peki, bu tanrının isteği ama o zaten ne istiyorsa onu yapacağına göre, o zaman dua etmenin anlamı ne? bana boş bir çaba gibi geliyor. bu dua kısmını atlayıp doğrudan onun isteği desek olmaz mı? her neyse. karışık mesele.

bu yüzden, tüm bunların önüne geçmek için güneşe tapmaya karar verdim. fakat dediğim gibi, güneşe dua etmem. kime dua ederim biliyor musunuz, joe pesci’ye. iki sebeple: birincisi, bence iyi bir aktör. bu önemli. ikincisi, iş halledebilecek türde birine benziyor. öyle boş yere oyalamaz adamı joe pesci. aslında, joe pesci, tanrının beceremediği 1-2 konuda başarılı oldu bile.

yıllarca, tanrıdan köpeği havlayıp duran gürültücü komşum konusunda bir şeyler yapmasını isteyip durdum. joe pesci tek ziyarette herifi yola getirdi. bir beyzbol sopasıyla neler yapılabileceği çok garip. bu yüzden yaklaşık bir yıldır joe’ya dua ediyorum şu anda. ve bir şey fark ettim. tanrıya zamanında ettiğim dualar ve joe pesci’ye ettiğim dualar, aşağı yukarı % 50 gibi bir oranla yerine geliyor. yarısında istediğimi alıyorum, diğer yarısında alamıyorum. aynı tanrı gibi: 50- 50. aynen dört yapraklı yonca ve at nalı gibi, dilek kuyusu ve tavşan ayağı gibi. mojo adamı gibi, bir keçinin testislerini sıkarak bana geleceğimi söylemeye çalışan voodoo büyücüsü falcı kadın gibi: 50-50. yani, batıl inancınızı seçin, arkanıza yaslanın, bir dilek dileyin ve keyfinize bakin.

ve incile ahlaki hikayeler ve dersler için bakanlarınıza da birkaç başka hikaye önerebilirim. üç küçük domuz hikayesi mesela. pek fena değil. güzel bir mutlu sonu var. eminim seveceksiniz. ya da kırmızı başlıklı kız, her ne kadar kötü kurdun büyükanneyi yediği bir kısmı varsa da o da fena değil. ki benim umurumda da değil bu kısım.

ve sonuç olarak, humpty dumpty hikayesinde de oldukça iyi bir ahlaki değer görmüşümdür. en sevdiğim kısmı ne biliyor musunuz “kralın bütün atları ve adamları humpty dumpty’yi bir araya getirmeyi beceremiyorlar”. çünkü humpty dumpty yok, tanrı da yok. tek bir tane bile yok ve hiçbir zaman da olmadı. hatta, şöyle söyleyeyim. eğer tanrı varsa, şu seyircileri çarpsın ve öldürsün! gördünüz mü? bir şey olmadı. hiç birşey olmadı. herkes sağlıklı. hatta, şunu söyleyeyim, biraz iddiayı yükselteceğim. eğer tanrı varsa, şu anda beni çarpıp öldürsün! bakın yine bir şey olmadı. o, bir dakika, bacağımda bir kramp var. ve testislerim acıyor. artı, kör oldum. ah, kör oldum. yok şimdi yine iyiyim. herhalde joe pesci’ydi bunu yapan. tanrı joe pesci’yi kutsasın. hepinize çok teşekkürler. joe sizi kutsasın!”MASI

  • Faydalan Bu Zat'dan
  • *****
  • İleti: 4544
    • OKUDUN MU


'Üzgünüm kilisemiz satılık, çünkü insanlar artık Tanrı'ya inanmıyor'
https://tr.sputniknews.com/avrupa/201808271034903019-kilise-hollanda-tanri-inanc

Hollanda'da son 50 yıldır kiliseye gidenlerin sayısındaki hızlı düşüş nedeniyle,
boş kalan ve satılığa çıkarılan kilise sayısı da artıyor.
Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yaklaşık bin kilisenin daha boşalması bekleniyor.


BBC Türkçe'nin haberine göre, cemaatsiz kalan birçok kilise ya restoran — bar ya da ev, işyeri veya kapalı oyun alanına dönüştürüldü. Bazı binalar ise, yıkılıyor.
Hollanda'daki kilise binalarının geleceği konusunda bir tez hazırlayan araştırmacı Herman Wesselink'e göre, 2030 yılına kadar yaklaşık bin kilise binası daha cemaatsizlik nedeniyle boş kalacak.

Hollandalı araştırmacıya göre, bunun ana nedeni nüfus haraketliliği ile ilgili değişiklikler. Hollanda'da halkın son 50 yıldır kiliseden uzaklaşmaya başladığına işaret eden Wesselink, inançlı kilise cemaatinin giderek yaşlandığını ve yakın bir gelecekte biteceğini düşünüyor.

Bundan 50 yıl önce, 1968 yılında Hollanda'da 2 milyon 700 bin Katolik her hafta kiliseye gidiyordu. 2016 yılında bu sayı 173 bin kişiye düştü. 2030'da ise, sadece 63 bin kişinin kiliseye devam etmesi bekleniyor.

Wesselink, bu nedenle gelecekte büyük şehirlerde birkaç kilisenin kalacağını ama küçük yerleşim yerlerindeki büyük ölçüde kapanıp, satılacağını söylüyor.

Hollanda Televizyonu'na (NOS) göre, bu sadece Katoliklerin sorunu değil. Protestan kiliseleri de cemaatin azalması nedeniyle kapılarına kilit vuruyor.

'MASRAFLARI ÖDEYEMEZ HALE GELDİK'

Ülkenin orta güney bölümünde yer alan Waalwijk kentindeki Sint-Clemens Kilisesi'nden Anton van Diessen, "Üzgünüm, kilisemiz satılık. Artık insanlar tanrıya inanmıyor" diyor.
Bunu "acı verici" olarak değerlendiren Hollandalı din adamı, üzüntüsünü "Sadece benim için değil, cemaat için de öyle. Onların kişisel tarihlerinin bir bölümü de yok olacak. Burada vaftiz, düğün, cenaze gibi birçok olayı birlikte yaşadılar" sözleriyle açıklıyor.

İnançlı insan sayısının giderek azaldığını ve dini toplulukların küçüldüğünü belirten van Diesen, artık kiliselerin yakıt, sigorta ve bakım masraflarını ödeyemez hale geldiklerini söylüyor.

Van Diessen, bu nedenle Waalwijk'ta kendi cemaatlerine bağlı 3 kilisenin fazla geldiğine işaret ediyor. 1896 yılında yapılan ve 70 metre yüksekliğindeki bir kulesi bulunan Sint-Clemens Kilisesi, 250 bin euroya alıcı bekliyor.

'KİLİSE CAMİİ OLARAK HİZMET VERİYOR'

Bazı kiliseler de, başka inançlar için ibadethane olmaya devam ediyor. Tıpkı Lahey'deki eski Protestan Thomas Kilisesi gibi. Cemaati olmadığı için bir kaç yıl boş kalan kilisesi gibi.
Müslümanlar tarafından satın alınan kilise, şimdi cami olarak hizmet veriyor. Cami yöneticisi Robbert Mohammedamin, NOS'a yaptığı açıklamada, merkezi konumu ve iyi bir otoparka sahip binayı adlıkları için memnun olduğunu anlatıyor.

Kilisenin eski papazı David Schiethart da bu durumdan memnun. Binada, insanların yeniden dua etmek için bir araya gelmesini sevindirici bulan rahip, "Burda duyduğum mesaj, daha önce açıklanan mesajlardan farklı değil" diyor.

Ağırlıklı olarak kilise binası satışı ile ilgilenen emlakçı Marten van der Meijde, yoğun ilgi gördüklerini vurguluyor. Hollandalı emlakçıya göre Amsterdam, Rotterdam ve Lahey üçgenindeki büyük kentlerde kilise binası fiyatları 1.5 — 2 milyona kadar çıkıyor.

Oldukça değerli olan binalar çok amaçlı bir şekilde kullanılabiliyor. Küçük kent ve kasabalardaki kiliseler ise daha ucuz. Kim bölgelerde 100 bin euronun altında bile kilise binası satın almak mümkün.

- - -