Gönderen Konu: Kâğıt Paranın Karşılığı Var mı?  (Okunma sayısı 1856 defa)

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
Kâğıt Paranın Karşılığı Var mı?
« : 11 Şubat 2018, 20:32:16 »
PARA NASIL ve NE KARŞILIĞINDA BASILIYOR

* * *

Kâğıt Paranın Karşılığı Var mı?

Kâğıt para ilk kez 7. Yüzyılda Tang Hanedanının hükümranlığı sırasında Çin’de kullanıldı. Madeni paralarını sürekli yanlarında taşımak zahmet ve riskinden kurtulmak isteyen tüccarlar paralarını güvenilir kişilere emanet olarak bırakıyorlar ve karşılığında yazılı bir senet alıyorlardı. Zaman içinde bu senetler arkalarına devir kayıtları ve mühürleri konularak, yani bir anlamda ciro edilerek, başkalarına devredilir oldular. Böylece malı alan kişi bunun karşılığında satıcıya bu emanet senedini devrettiğinde para el değiştirmiş oluyordu. 

960 yılında, Çin’de Song Hanedanının hükümranlığı sırasında bakır arzında ortaya çıkan düşüş madeni para basımını kısıtladı. Bu sıkıntıyı aşabilmek için bu kez hükümet kâğıt para basımına gitti. Bunlar geçici süreyle yürürlükte kalacak paralar olarak basılmıştı. Bu paralar, maden karşılığı basılıyor ve parayı getirene karşılığı olan madenin ödeneceği sözünü taşıyordu. Adına Jiaozi denilen bu kâğıt paralar madeni paralarla birlikte tedavülde kaldı.     

Merkezi hükümet kâğıt paranın üstünlüklerini fark edince kâğıt para basımını tekel olarak üstlenmeye yöneldi ve 1120 yılından itibaren kâğıt devlet parasını basmaya başladı. Çin’e, giden Venedikli tüccarlar devlet garantisi altında basılan ve kolaylık sağlayan kâğıt para düşüncesini batıya taşıdılar. Bugün banknot olarak bildiğimiz terim ilk kez İtalyanlar tarafından ondördüncü yüzyılda “Nota di Banco” olarak kullanılmaya başlandı. İtalyan bankaları kendilerine emanet edilen paralar karşılığında banknot düzenler oldular ve bu banknotlar elden ele dolaşarak, Çin’de Tang hanedanı zamanında olduğu gibi, kâğıt para işlevi görmeye yöneldi.

Madeni parayla ilişkisi koparılmış kâğıt parayı basan ilk kamu bankası 1609 yılında kurulmuş olan ve Merkez Bankalarının ilk örneği olarak kabul edilen Amsterdam Bankası’dır. Merkez Bankalarının en eski örnekleri arasında kabul edilen İsveç Merkez Bankası (Riksbank, 1664) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (Bank of England, 1694) kuruluş amacı hükümetin ihtiyacı olana borç parayı sağlamaktı.   

Birinci Dünya Savaşı öncesinde hemen her yerde hükümetler kâğıt para basımını tekel haline getirdi ve çoğu bu yetkiyi Merkez Bankasına verdi. Basılan kâğıt paraların değerli maden (çoğunlukla altın) karşılığı vardı. Bu karşılığı bulundurmakla kâğıt parayı getirene o karşılığın ödenmesi sözü verilmiş oluyordu. Birinci Dünya Savaşıyla birlikte bu söz rafa kaldırıldı ve kâğıt para yalnızca yasal bir zorunluluğa dayalı olarak kullanılır oldu. Savaştan sonra karşılık meselesi yeniden oturtulmaya çalışılsa da gerçekleşmedi.

Madeni para, üzerinde yazılı değer kadar olmasa bile bir değer taşır. Kâğıt paranın üzerinde taşıdığı değere karşılık gerçek değeri ise yalnızca kâğıt ve mürekkep değeridir. Buna fiat para deniyor. Fiat, Latince “öyle olması gereken” anlamını taşıyan bir sözcük. Yani kâğıt paranın üzerindeki değer, yalnızca hükümet veya yasalar öyle söylediği için var olan bir değerdir, başka bir karşılığı yoktur.

ABD, 1971 yılında doların altın karşılığını kaldırınca dünyadaki bütün kâğıt paralar karşılıksız kalmış oldu. Bugün
kâğıt paraların karşılığı yalnızca devletin itibarıdır. Buna karşılık sokaktaki insan, eski uygulamadan kalma
alışkanlıkla kâğıt paranın hala bir altın karşılığı olduğunu sanır.

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
Ynt: Kâğıt Paranın Karşılığı Var mı?
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2018, 20:35:30 »
Merkez Bankası DEVLETİN DEĞİLDİR ve çoğu bunu BİLMEZ.

Nasıl olur da hükümet kendi binasına (Merkez Bankası'na) giremez?

Darphane devletindir, bastığı para hanemize gelir olarak kaydedilir, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası özeldir, bastığı banknot hanemize borç olarak yazılır.

-Darphane devletindir, bastığı para hanemize GELİR olarak kaydedilir,
-TCMB özeldir, bastığı banknot hanemize BORÇ olarak yazılır.

Merkez Bankasının bağımsızlaştırılması (devlet'den koparılışı).
Düşük kur yüksek faiz nedir

Küresel finans kapitele eklenlenme yasaları.
Paranın rezerv para olması.

Biz yaparsak kalpazan oluruz onlar yaparsa yasal oluyor.
Bank for International Settlements BIS Merkez Bankalarının Bankası
Uluslararası ödemeler bankası.
Prof Mete Gündoğan

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2018, 20:37:42 »
En az sorgulanan İNANÇ SİSTEMİ: PARA

Zeitgeist 2 Addendum Türkçe dublaj

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2018, 20:40:03 »
FAİZ İnsanlığı BİTİRECEK..

Sosyal-toplumsal olayların laboratuvarı Tarih'dir.
1978 Washington mutabakatı ile başlayan küreselleşme süreci ile başlayan süreçte %1'lik nüfus milli gelirin %64'ünü buldu.
Amerikan Modeli Kapitalizmi (ölen ölür, kalan sağlar bizimdir), Alman Kapitalizmi (Almanların işsiz kalmaması temel ögedir), Japon Kapitalizminin (çalışanı işten çıkarmamak temel düsturdur) harmanlanması ve eritilmesi tek tip kültür ile ortaya çıkması.

Dünyanın hakim parası 1944'e kadar Sterlin (puund) idi. 1944 de bu üstünlük Amerikan dolarına kaptırıldı.
15 Ağustos 1971 den bu yana FED tarafından karşılıksız para basıldı.

Dünyanın milli geliri 85 trilyon,
ortada dolaşan 855 trilyon,
ortada dolaşan future (gelecek) işlemler 2,7 katırilyon.

Bitcon'in durumu nedir.

Öteki Gündem - 3 Ekim 2017 (Küresel Güçler) Dr. Ramazan Kurtoğlu, Stratejist ve Siyaset Bilimci Abdullah Çiftçi ve Stratejist Kaan Sarıaydın

Sosyal-toplumsal olayların laboratuvarı Tarih'dir.
Siz bozdunuz siz düzeltin. Türkiye'ye bela olan İKİZ YASALAR'ı KHK ile kaldırın.
“İkiz Yasalar”, ulus devletimizi ve egemenliğimizi tehdit eden yasalardır.

Trump : "VAKTİ GELDİ". Peki Nasıl GELDİ - (AK ÇİZGİ Nedir?) - 6

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2018, 22:06:11 »
Banka, olmayan parayı nasıl yaratıyor. KRS Kısmi Rezerv Sistemi

Prof. Dr. Gültekin ÇETİNER

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2018, 22:07:26 »
Olmayan Para nasıl yaratılıyor.
Sahtekar olup YARGILANMAYAN tek sektör BANKACILIK

Çare Sizsiniz - Küresel Finans Ve Para Piyasaları - Dr.Sabri Öncü - Prof.Dr.Gültekin Çetiner ÇayTv

Para nasıl yaratılıyor?
Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner’in moderatörlüğündeki bu bölümde konuğumuz Dr. Sabri Öncü ile Bankacılık ile ilgili üç açıklamadan hangisinin doğru olduğu konuşulmaktadır.

Bankacılık Hakkında Üç Teoriden hangisi doğru?

Bankacılık hakkında 3 ayrı yaygın teoriden bahsetmemiz mümkün. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

1. Bankaların sadece finansal aracı kurumlar olduğu teorisi

Halk arasında en yaygın olanıdır. Hatta sadece halk değil iktisat fakültelerini bitiren insanlar arasında bile doğru olduğu sanılan en yanlış teoridir. Bu teoride Bankalar sadece ve sadece finansal aracı kurumlar olup herhangi şekilde para yaratamazlar. Birilerinin kendilerine ödünç verdiği parayı başkalarına kredi olarak verirler. Bir nevi “Kendilerine verilen keki başkalarına ödünç verdilerse kendileri yiyemezler” mantığı. Bu teoriye göre bankalar birilerinden para ödünç alırlar. Sonra başkalarına faizle ödünç verirler. Kendileri ödünç verirken aldıkları faizin oranı başkalarından mevduat topladıklarından daha düşük olduğu için kazanırlar.

2. Kısmi Rezerv Sistemi (KRS) Teorisi: Bankaların yine finansal aracı kurum olduğu ancak bankacılık sistemi içerisinde kollektif olarak para yaratabildiği teorisi

İkinci teori Kısmi Rezerv Sistemi (KRS) olup bunda da bankalar finansal aracı kurumlardır. KRS teorisini 4 dakikalık bir sürede anlatmak için evde çocuklarla doğaçlama yaptığımız video Türkiye’de epeyce yayıldı. KRS’yi “Bankalar KRS’yle Nasıl Para Yaratıyorlar?” videosundan öğrenebilirsiniz. Birinci teori aksine KRS sisteminde bankalar kollektif şekilde ancak bankacılık sistemi içinde olmak kaydıyla yani kollektif şekilde bir arada para yaratabilirler. Bu teoride bankalar tek başına para yaratamazlar. Bankalar kollektif olarak toplanan mevduatın munzam karşılıklarına karşılık olarak para çarpanı (money multiplier) dediğimiz oranla  belli miktarda para yaratabilirler. Bunun hesabı da (1/munzam karşılık oranı)dır. Diyelim ki munzam karşılık oranı %10 ise bankacılık sisteminde yaratılan para oranı 10 katına çıkar. Yani bankacılığın kapalı sistemi içerisinde 100 TL’ye ilaveten 900 TL daha yaratılarak piyasadaki para miktarı 1000 TL’ye çıkar. Eğer bankalara birileri para getirmezse ve mevduat kesilirse yani insanlar bankalara para yatırmazsa zincir kesilir ve para yaratma miktarı sekteye uğrar. Üstelik bu teoriyi savunanlara göre sadece bankalar değil başka kurumlar da çek, senet vs ile para yaratabilirler. Hükümetin ekonomiyi canlandırma (tabi bu da yeni para yaratılması demek) belli yıllarda parasını bankaya yatıranlar için ev kredisinin belli kısmını karşılaması, konut sektörünü ve dolayısıyla ekonomiyi hareketlendirmek için kentsel dönüşümde belli miktarların devletçe karşılanması vs gibi tüm politikalar tasarrufları artırmaya yönelik tedbirleri içermektedirler. Yine ekonomistlerin çoğunun gelişmekte olan ülkeler için söylediği “Gelişmek için tasarruflara/rezervlere ihtiyaç var. O halde yetmediği yerde dış borç alınmalı” tezi de KRS anlayışının ürünüdür. KRS teorisi bireysel olarak bankaları aklamakta ve bankaların finansal aracı kurumlar olduklarını öngörmekte para yaratmalarının ancak bankacılık sistemi içerisinde kollektif olarak gerçekleşeceğini savunmaktadır. Kollektif olarak işlenen suçlar bir anlamda suç olmaktan çıkacağı için bireysel olarak bankalar aklanmakta ve para yaratma sistemin doğal sonucu olarak görülmektedir.

3. Bankaların aracı kurum olmadığı bireysel olarak para yaratabildiği teorisi

Bu teoride bankalar 1. ve 2. teoridekinin aksine finansal aracı kurumlar değildirler. Banka kredi verdiği anda para yaratılmış olur. Bankalar kollektif bir sisteme ihtiyaç duymadan herhangi bir banka şubesinde verilen kredi karşılığında para yaratmış olurlar. Munzam karşılık miktarı veya rezerv/tasarruf zorunluluğu gibi kısıtlamalar ya da sermayelerinin az olması para yaratmalarının önünde engel teşkil etmemektedir. Yine bankaların para yaratması için dış borca filan ihtiyacı olmadığından “gelişmekte olan ülkeler tasarruf düşük olduğu için dış borç almalıdır” savı da 3. teori gereği çürütülmüş oluyor.

Teorilerden hangisi doğru?
Bu teorilerden birincisinin neden doğru olmadığı konusunda muhasebe kayıtları yani bankaların bilançoları, piyasada dolaşan para miktarı, merkez bankası tarafından basılan fiziksel para miktarı, verilen krediler ile mevduatlar ve paranın dolaşım hızı istatistikleri birinci teorinin gerçekçi olmadığını kanıtlamaya yetecektir.

İkinci teori KRS yani Kısmi Rezerv Sistemi teorisi. Kısmi Rezerv Sistemi (KRS) teorisine karşı ortaya çıkan kesin kanıtlar neticesinde Kısmi Rezerv Sistemi (KRS) teorisinin yanlış olduğunu ifade etmek gerekiyor. Borca Dayalı Para Sistemi (BDPS)’nin de KRS yerine 3. teori göz önünde bulundurularak yeniden revize edilmesi gerekiyor.

Bankalar Nasıl Para Üretir?
Para nasıl yaratılıyor?
http://www.caresizsiniz.org/videolar/bolum-6-para-nasil-yaratiliyor.html

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2018, 22:08:46 »
Kendi ÇANLAR'ını çalma meraklısı olan yönetici başka milletde varmıdır.

Abdullah Gül NYSE gongunu, çanlarını çalıyor. Peki ardında ne var?
NYSE Wall Street The New York Stock Exchange
Nedir şu "HAVUZ" sistemi. Sistemin mimarı anlatıyor - Prof.Dr. Osman Altuğ

54. Necmeddin Erbakan hükümetinin havuz sistemi nedir. Sistemin mimarı Prof.Dr. Osman Altuğ'un kendi anlatımı ile.
ayın Altuğ, 1996 yılında Refahyol hükümetinde başbakanın başdanışmanı olarak görev aldınız O dönem neler yaptınız?

Efendim, ben önceden Erbakan Hocayı hiç tanımazdım. Yani baş başa hiç görüşmemiştik. O dönemin başbakanı Sayın Erbakan beni davet etti. Bu davette sanıyorum Sayın Fehim Adak etkili oldu. Daha önce Sayın Çiller'in danışmanlığını yapmıştım. Sayın Erbakan bana, "Sizi biliyor ve tanıyorum. Ben sizi T.C. Başbakanı sıfatıyla göreve davet ediyorum. Melleketin size ihtiyacı var"dedi ve üç önemli şey söyledi. Birincisi, kimimiz, kimsemiz yok. İkincisi, bize sahip çıkın. Üçüncü olarak, bizi kandırıyorlar. T.C. Başbakanı Başdanışmanı sıfatıyla göreve başladım. Sayın Erbakan'ın bana ilk sorusu şu oldu:Siz uzun yıllar danışmanlık yaptınız. Size kimse devletin ne kadar borcu olduğunu sormadı mı? Ben de, hayır efendim, danışmanlara danışılır, soru sorulmaz diye esprili bir cevap verdim.

Sayın Erbakan'a devlet borçları dahil ekonomiyle ilgili detaylı bir rapor hazırlayayım efendim, dedim. Derhal ve şimdi dedi. Ben kendisine şu ön bilgiyi verdim. Devlet dışarıdan %135 ile borçlanıyor, resmi mevduatı ise %5'de tutuyor. Erbakan yani; devlet %5 ile satıp, %135'le yerine alıyor. Böyle şey olmaz dedi. Aynen söylediğiniz gibi oluyor, dedim. İlk iş olarak kamuoyunda "Havuz" diye nitelendirilen kamu ortak hesabını oluşturmak oldu. Böylece %135 yerine %50 ile borçlanarak %85'lik bir faizi aşağıya çektik.

BAŞBAKAN DENK BÜTÇEYI SAVUNUR!

Havuz sisteminde hedefiniz neydi?

Hedefimiz denk bir bütçe oluşturmakti. Sayin Erbakan'in en çok üzerinde durdugu ve temel söylevi denk bütçe idi. Bir ülkede denk bütçe olmazsa, istikrarli ekonomi olmaz, istikrarli ekonomi olmazsa istikrarli para birimi olmaz, istikrarli para birimi olmazsa, istikrarli bir hükümet ve istikrarli bir ülke olmaz.

Erbakan'ın muarızları ise denk bütçe olur mu diye ortaya çıkıyorlardı. Bir başbakan denk bütçeyi savunmayacakta, neyi savunacak. Açık bütçe yapmayı mı hedefleyecek. Biz belli gider kalemlerini ve faiz giderlerini önemli ölçüde aşağıya çektik. Gelir ve giderlerin doğru ve yerinde tespitini yaptık. İsrafı önleyip, kaliteyi artırma yoluna gittik. Faizlerden elde edilen tasarrufla işçi ve memura yüzde yüzlük bir zam verdik. Biz bir efsaneyi gerçekleştirdik. Bizim hazırladığımız ekonomik modele başta Sayın Erbakan olmak üzere, Sayın Çiller, Sayın Adak büyük destek verdi. Siyasi idareye tamamen arkamıza aldık. Sayın Ufuk Söylemez ile de özelleştirme konusunda çalıştık. Özelleştirmede de katkılarımız oldu.

Kumarhanelerin kapatılmasıyla ilgili kanun tasarısını hazırladık. Çok çeşitli girişimlere rağmen kumarhanelerin kapatılması meclisten seri halde geçerek kanunlaştı. Kara para ile ilgili hiç bir kanun yasalarımızda yer almıyordu. Halbuki karapara ile ilgili uluslararası sözleşmelere 1988 yılındı imzalayan ilk ülkelerden biri olmamızı rağmen bu sözleşme meclise intikal etmemiş. Bu sözleşmedeki hükümleri içeren kanun 19 Şubat 1996 yılında meclisten geçerek kanunlaştı.
Erbakan Kamu Tek Hesap.
Kamu Tek Hesabı Yönetmeliği
Erbakan Havuz sisteminin mimarı Osman Altuğ
Havuz sisteminde Fehim Adak'ın rolu.

Vizyon "Havuz Sistemi" 02.12.2015
Akit TV

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2018, 22:10:44 »
"Şeytanın ÇARPTIĞI" ifadesinin kullanıldığı tek ayet.

Faiz yiyenler mahserde ancak seytanin carptigi kimsenin kalktigi gibi kalkarlar BAKARA Suresi 275
FAİZ.

Hocam Bankadan Kredi Almak Günah mı? - Prof.Dr. Mehmet Okuyan
Faiz Prof.Dr. Mehmet Okuyan

BAKARA Suresi 275
Ellezîne ye’kulûner ribâ lâ yekûmûne illâ kemâ yekûmullezî yetehabbetuhuş şeytânu minel mess(messi), zâlike bi ennehum kâlû innemâl bey’u mislur ribâ, ve ehallallâhul bey’a ve harramer ribâ fe men câehu mev’izatun min rabbihî fentehâ fe lehu mâ selef(selefe), ve emruhû ilâllâh(ilâllâhi), ve men âde fe ulâike ashâbun nâr(nâri), hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne).

Riba (faiz) yiyenler, kabirlerinden ancak şeytan çarpmasından hırpalanmış bir kimse gibi kalkarlar. İşte bu, onların: “Oysa alışveriş riba gibidir.” demeleri sebebiyledir. Ve Allah, alışverişi helâl, ribayı (faizi) haram kılmıştır. Bundan sonra, Rabbinden kendisine öğüt gelen kimse (ona uyarak) artık (faizden) vazgeçerse, o taktirde geçmiş olan (önceden aldığı faiz) onundur ve onun işi (onun hakkındaki hüküm) Allah’a aittir. Ve kim de (faizciliğe) dönerse, işte onlar, ateş ehlidir. Ve onlar orada ebedî kalacak olanlardır.

BAKARA Suresi 279
Fe in lem tef’alû fe’zenû bi harbin minallâhi ve resûlih(resûlihî), ve in tubtum fe lekum ruûsu emvâlikum, lâ tazlimûne ve lâ tuzlemûn(tuzlemûne).

Bundan sonra eğer (bunu) yapmazsanız, o zaman Allah ve O’nun Resûl’ü tarafından savaşa maruz kalacağınızı bilin (savaşa hazır olun). Ve şâyet tövbe ederseniz o taktirde ana malınız (sermayeniz) sizindir. Ve zulmetmezsiniz ve zulmedilmezsiniz.

Karzı Hasen hakkında 6 ayet var.
Kardeşine yönelik Allah'a verdiğin borç.

"FAİZ nedir"i bilmeyenler veya hafife alanlar için;
faizle oluşan reel sonuç şudur;
Bankalar tarafından
aslında gerçekte varlığı olmayıp, sanal BORÇ olarak üretilen paranın sadece faizinin Dünya'yı yaklaşık olarak 6 kez satın alabileceğini biliyor muydunuz?
Ayet de, "şeytanın çarptığı" deyiminin geçmesi boşa değildir herhalde.

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2018, 22:12:53 »
Recep gerçekten "İYİ NİYETLİ"midir?
NİYET nasıl ÖLÇÜLÜR?
IMF borcu nasıl ödendi.

Kenefe BEKÇİ yapmıyacağınız adamı EN ÜST işlere getiriyorlar

Prof Osman Altuğ

* * *

%0,5 ile ödenecek IMF borcu neden %12 ler ile ödenir, IMF'ye borç mu ödediler SAKAL VURGUN'u mu - Muhafazakar İktidar'ın Müslümanlar'ı YOLMA yöntemi. Havuz sistemi yani Kamu Tek Hesabı. Nedir şu "HAVUZ" sistemi. Sistemin mimarı anlatıyor - Prof.Dr. Osman Altuğ bizim siyasetçilerimiz air conditioner gibidir hava basar Ver gazı coştur lazı.

Prof Dr Osman Altuğ Gençlik KonferansIarı Ekonomi Konferansı
Havuz Sistemi Mimarı Prof Dr Osman Altuğ
Yeni Anayasa, Ehliyet Liyakat düşmanı İktidar Osman Altuğ
IMF'ye borç mu ödediler VURGUN mu yaptılar - Muhafazakar İktidar'ın Müslümanlar'ı YOLMA yöntemi
Götürene Maaşallah Götüremeyene İnşaallah Tayyip ve AKP sistemi. Parayla gelen parayla gider hem de kusa kusa gider.
Siyasetin Finansmanı düzeltilmesi gerek.
Kayıt dışı ve Kayıtlı ekonomi 2 devlet demektir.

54. Necmeddin Erbakan hükümetinin havuz sistemi nedir. Sistemin mimarı Prof.Dr. Osman Altuğ'un kendi anlatımı ile.
ayın Altuğ, 1996 yılında Refahyol hükümetinde başbakanın başdanışmanı olarak görev aldınız O dönem neler yaptınız?

Efendim, ben önceden Erbakan Hocayı hiç tanımazdım. Yani baş başa hiç görüşmemiştik. O dönemin başbakanı Sayın Erbakan beni davet etti. Bu davette sanıyorum Sayın Fehim Adak etkili oldu. Daha önce Sayın Çiller'in danışmanlığını yapmıştım. Sayın Erbakan bana, "Sizi biliyor ve tanıyorum. Ben sizi T.C. Başbakanı sıfatıyla göreve davet ediyorum. Melleketin size ihtiyacı var"dedi ve üç önemli şey söyledi. Birincisi, kimimiz, kimsemiz yok. İkincisi, bize sahip çıkın. Üçüncü olarak, bizi kandırıyorlar. T.C. Başbakanı Başdanışmanı sıfatıyla göreve başladım. Sayın Erbakan'ın bana ilk sorusu şu oldu:Siz uzun yıllar danışmanlık yaptınız. Size kimse devletin ne kadar borcu olduğunu sormadı mı? Ben de, hayır efendim, danışmanlara danışılır, soru sorulmaz diye esprili bir cevap verdim.

Sayın Erbakan'a devlet borçları dahil ekonomiyle ilgili detaylı bir rapor hazırlayayım efendim, dedim. Derhal ve şimdi dedi. Ben kendisine şu ön bilgiyi verdim. Devlet dışarıdan %135 ile borçlanıyor, resmi mevduatı ise %5'de tutuyor. Erbakan yani; devlet %5 ile satıp, %135'le yerine alıyor. Böyle şey olmaz dedi. Aynen söylediğiniz gibi oluyor, dedim. İlk iş olarak kamuoyunda "Havuz" diye nitelendirilen kamu ortak hesabını oluşturmak oldu. Böylece %135 yerine %50 ile borçlanarak %85'lik bir faizi aşağıya çektik.

Varlık Fonu Değil Havuz Sistemi Kurun Prof. Dr. Osman Altuğ:
ERBAKAN’IN HAVUZ SİSTEMİ İLE ALAKASI YOK

Varlık Fonu’nun, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Havuz Sistemi ile alakasının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Osman Altuğ, “Fona bağlanan şirketler, bunu pakette toplayıp halka açmak, yani borsaya yeni gayrimenkuller kazandırmak ve borçlanmaktan ibaret. Varlık Fonu’nun, Erbakan’ın Havuz Sistemi ile uzaktan yakından alakası yok. Erbakan’ın sistemi memleketin parasına sahip çıkmaktı” diyerek tepki gösterdi.

“ERBAKAN, TÜRKİYE’NİN SORUNLARINA BİLİMSEL YAKLAŞTI”

“ŞİRKETLER YA SATILACAK YA BORÇ ALINACAK”

Uzun vadeli Borçlanma ile büyüme

Erbakan'ın başarılı "havuz" sistemi neden bir daha uygulanmadı
Kamunun nafile borçlanma gereğini ortadan kaldırdığını gördüğümüz Erbakan hükümetinin başarıyla uyguladığı kamu kaynaklarının tek ekrandan kontrol edilebildiği havuz sistemini yenileyecek misiniz? (o günden beri nedense bu başarılı uygulama bir daha ağızlara alınmaz oldu, cıss yapanlardan mı korkarsınız)

Erbakan'a devlet borçları dahil ekonomiyle ilgili detaylı bir rapor hazırlayayım efendim, dedim. Derhal ve şimdi dedi. Ben kendisine şu ön bilgiyi verdim. Devlet dışarıdan %135 ile borçlanıyor, resmi mevduatı ise %5'de tutuyor. Erbakan yani; devlet %5 ile satıp, %135'le yerine alıyor. Böyle şey olmaz dedi. Aynen söylediğiniz gibi oluyor, dedim. İlk iş olarak kamuoyunda "Havuz" diye nitelendirilen kamu ortak hesabını oluşturmak oldu. Böylece %135 yerine %50 ile borçlanarak %85'lik bir faizi aşağıya çektik.

Kumarhanelerin kapatılmasıyla ilgili kanun tasarısını hazırladık. Çok çeşitli girişimlere rağmen kumarhanelerin kapatılması meclisten seri halde geçerek kanunlaştı. Kara para ile ilgili hiç bir kanun yasalarımızda yer almıyordu. Halbuki karapara ile ilgili uluslararası sözleşmelere 1988 yılındı imzalayan ilk ülkelerden biri olmamızı rağmen bu sözleşme meclise intikal etmemiş. Bu sözleşmedeki hükümleri içeren kanun 19 Şubat 1996 yılında meclisten geçerek kanunlaştı.
Erbakan Kamu Tek Hesap.
Kamu Tek Hesabı Yönetmeliği
Erbakan Havuz sisteminin mimarı Osman Altuğ
Havuz sisteminde Fehim Adak'ın rolu.

Vizyon "Havuz Sistemi" 02.12.2015
Akit TV

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2018, 22:14:33 »
Dolar'ı YOK ETME hazırlığı. Güç (PARA) İMAJ YENİLİYOR.

Bir şey dolar ile alınıp satılıyorsa
O şey asla Dolar'ın alternatifi OLAMAZ
Selim Kotil'in anlatımı ile Bitcoin => https://youtu.be/aQV7iih9XNQ?t=5m38s

* * *

Amerikan Doları'nı YOK EDİP yeni sömürü kontrol sistemlerinin icadının hazırlıkları.
Bitcoin The End of Money as We Know It (Türkçe Altyazılı)
BitCoin: Bildiğimiz haliyle PARA'nın SONU.
Dijitalleşen dünyada kağıt paranın yerini alacak olan kripto para (bitcoin ve benzerleri) Amerikan Doları'nı YOK EDİP yeni sömürü kontrol sistemleri hazırlığı.

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2018, 22:18:13 »
Recep Zamanında Bankaların Kârları.
Bulamadı gitti şu FAİZ LOBİSİNİ

YILLAR'A GÖRE BANKA KARLARI (Milyar TL)

Bankaların karı 15 yılda 20 kat artarken, sade vatandaş 2002 yılında 184.-tl olan asgari ücret 2017 yılında 1.600.-tl olmuş, yani 8,5 kat artmış yaklaşık olarak. Bu bile bize, vatandaşın kredi ile döndüğünü ve bu yüzden bankaların karının neden tavan yaptığını anlatmaya yetiyor

''15 YILDA FAİZ LOBİSİNE 145 MİLYAR DOLAR FAİZ ÖDENDİ''

Sabah akşam eğitim politikası değişiyor. Böyle bir düzen olabilir mi? Bir de yasal hükümet var bir de saray hükümeti var. Dış politikayı saray hükümeti belirler. Eğitim politikası saray hükümeti belirler. Mazota zam o meşru hükümetin görevi. Cam filmi Binali Yıldırım'ın görevi gayrimeşru hükümetten ses cezaları kesmeyin durdurun. İki paralel hükümet var. İki hükümet de 80 milyonu faiz lobisine teslim etmiş durumda. Bütün kazançlarımız faiz lobisine gidiyor. 15 yılda bir avuç dışarıdaki faiz lobisine 145 milyar dolar faiz ödediniz. 15 yılda içeride vatandışımız 620 milyar lira faiz ödedi.

CHP Grup Toplantısı 21 Kasım 2017 / Kemal Kılıçdaroğlu Grup Konuşması

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2018, 22:25:53 »
ORTODOKS EKONOMİ nedir, duymuş muyduk?

Paranın sahibi kim Para nasıl üretiliyor 17 03 2015 kanal34
PROF DR METE GÜNDOĞAN KANAL 34'TE KONUŞTU

Paranın anatomisi,
Merkez bankası kimin
bankalar nasıl para üretiyor
piyasada ne kadar para
para nasıl üretiliyor
paranın üretilmesine kim karar veriyor
bankalarda toplam kağıt para ne kadar var
bankalar para üretince enflasyon olmuyorda bankalar üretince neden oluyor?
para neden kısıt halde

MASI

• Faydalan Bu Zat'dan
    • OKUDUN MU
« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2018, 22:11:56 »
SÖMÜRÜLMEYİ 'İSTET'mek (Rızanın -razı etmenin- İmalatı) -
MEDYA - Noam Chomsky

Rızanın İmalatı: Noam Chomsky ve Medya (1992)
Noam Chomsky ve Edward Herman'ın Rızanın İmalatı: Kitle Medyasının Ekonomi Politiği kitabıyla aynı başlığa ve içeriğe sahip belgeselin isim babası aslında Walter Lippmann (1899-1974) adlı gazeteci-yazar. Chomsky'nin ifadesiyle:

"...bu baslik aslinda 1921 civarinda Walter Lippmann tarafindan yazilan bir kitaptan alinmistir. Lippmann rizanin imalatini, demokrasi uygulamasinda bir devrim olarak tasvir etmistir. Bu terim bir kontrol teknigi anlamina gelir ve Lippmann bunun gerekli ve faydali oldugunu belirtir, cunku ortak cikarlar, butun insanlarin ilgileri halkin odaginda degildir. Halk butun bunlarin ustesinden gelemez, bu yuzden halk Lippmann’in uzmanlasmis sinif adini verdigi bir sinifin etkisi altinda olmak zorundadir."

Kanada yapımı belgeselde, Chomsky'nin ilk bakışta tipik bir Amerikan tarzıyla bir süper kahraman, oradan oraya koşan bir adalet savaşçısı olarak ele alındığı düşünülse de, belgesel karşıt görüşlere hakkıyla yer veriyor. Kaldı ki Chomsky konforlu ve ünlü bir akademik hayatı bırakıp aktivistliği seçen biri olarak bütün akademisyenleri aynı zamanda aktivist olmaya davet ederken, Harvard, Columbia Business School gibi dünyanin en gözde üniversitelerinin başarılı akademisyenlerinin tüm dünyayi etkileyen kriz ortamlarında belgeselde bahsedilen büyük şirketleri ve bu büyük şirketleri destekleyen devlet politikalarını öven "akademik" makaleler yazıp iyi paralar kazandığı göz önüne alınırsa filmin tarzı çok da önemli olmasa gerek (Inside Job belgeseli).

George Orwell'a göre gazetecilik başkasının yazılmasını istemediğini yazmaktır, bundan başka her şey "halkla ilişkiler"dir. Belgeselde Chomsky bir adım daha öteye gidiyor ve muhalif kesimin gazını almak için ana akım medyada belli ölçüde muhalif haberler yapılmasının zorunluluğuna ve bildiğimize oranla saklanan kısmın ne kadar dehşet olabileceğine dikkat çekiyor.

Belgeselin yapıldığı 1992 yılından bu yana ana akım medya, belgeselde anlatılan "imalat" rolünü Türkiye'de de sürdürüyor

Belgesel boyunca bahsedilen kavram ve isimlere ilişkin notlara şu linkten erişebilirsiniz http://bit.ly/2NjdowB 

Sayfayı hazırlayan http://bit.ly/2NlOZqa

- - -

ALL-NEWS (Radio)(Bütün haberler): Tamamen haber yayini ve tartisma üzerine kurulu format.
http://en.wikipedia.org/wiki/All-news_radio

-------------

ANA CADDE YONETICISI (Main Street Manager): ABD'de kucuk sehirlerin ana caddelerini devlet ya da devlet-ozel
sektor ortakligiyla gelistirmekle gorevlendirilmis kisi. Gorevler pazarlama, ekonomi, restorasyon, muhafazaya
dair veya tuketici, isletme ve devlet arasindaki iliskileri icerebilir.
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Street_Manager

-------------

AP (ASSOCIATED PRESS): ABD basta olmak üzere gazetelere, TV ve radyo istasyonlari gibi kuruluslara
kendi personeli tarafindan geçilen haberleri servisi yapan bir sirkettir. ABD disinda da pek çok gazeteler,
Internet siteleri gibi haber kaynaklari AP'ye üyedir ve bu ajansin haberlerini yayinlarinda kullanirlar.
Geçmisten itibaren gelen en büyük rakibi olan United Press International'in kapanmasindan sonra AP,
ABD çapinda yayin yapan tek ve rakipsiz haber ajansi olarak kaldi. ABD disinda rakipleri ise Ingilzce
haber servisi yapan Reuters ve Fransiz Haber Ajansi Agence France Presse'in Ingilizce haber servisidir.
Ajansin Turkiye'de Istanbul ve Ankara olmak uzere iki burosu vardir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Associated_Press
-------------

BESINCI ÖZGÜRLÜK (Fifth freedom): ABD'nin 31. baskani  Herbert Hoover'e göre Roosevelt'in 4 özgürlügü (Konusma
ve ifade özgürlügü, inanç özgürlügü, istedigi yasami seçme özgürlügü, dünya ölçeginde korkunun olmadigi bir
ulusta yasama özgürlügü) üzerine belirlenmis ve amaci bu dört özgürlügün devamini temin etmek olan EKONOMIK
ÖZGÜRLÜK. Noam Chomsky ise besinci özgürlügü belgeselde geçtigi üzere emperyalist veya güçlü ülkelerin
sahip olmakta israr ettikleri soyma ve sömürme özgürlügü olarak tanimlamistir.
http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_freedom
http://www.chomsky.info/interviews/200111--04.htm

-------------

BI-NATIONALISM (Çifte nasyonalizm): 1925'ten baslayarak Israil-Filistin arasindaki sorunlari çözmek için
ilk olarak Berit Shalom ve sonra Ha-Shomer ha-?a'ir, Margolis-Kalvaryski vs. tarafindan ortaya atilan, iki ulusun
da ayni cografya üzerinde esit güce ve yönetime sahip olmasini öngören bir hareket.
http://en.wikipedia.org/wiki/One-state_solution
http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/judaica/ejud_0002_0003_0_02985.html

-------------

BOLKESTEIN, FRITS (1933- ): Emekli Hollandali politikaci. Siyasi kariyerinden önce Shell'de
üst düzey yöneticilik ('60-'75) yapmistir.Hollanda Özgürlük ve Demokrasi Partisi baskanligi
yapmistir. Hollanda hükümetinde icisleri bakanligi ('82-'86), savunma bakanligi ('88-'89), Avrupa Komisyonu'nda
ic pazar, vergi ve gümrük birliginden sorumlu üyelik (?-2004) görevlerinde bulunmustur. Bolkenstein Direktifi adi verilen,
hizmetler alaninda, mallarin serbest pazarina benzer bir pazar yaratmayi amaçlayan ve
Avrupa sendikalari tarafindan sosyal haklari baltalama girisi olarak tanimlanan direktifin sahibidir.
Bu direktife göre, AB icindeki sirketler sadece kurulduklari ülkelerin yasalarina tabi olacak ve bu sirketler
diger AB ülkelerine mensup isçileri, isçilerin ülkelerinin onlara sundugu resmi haklarda bir "özgürlük"
prensibi çerçevesinde sirketlerin yararina serbest uygulamalara gidilmesi planlanmis, protestolar sonucunda
12 Aralik 2006'da bu serbest uygulamalara iliskin ifadeler kaldirilarak Barroso Komisyonu tarafindan kabul
edilmistir.
cHOMSKY BOLKESTEIN MÜNAZARASI 1988'DE gerçeklesti.
http://en.wikipedia.org/wiki/Frits_Bolkestein
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=frederik+frits+bolkestein
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=9825015

-------------

CIKARMA SAHILI (BEACHHEAD): Askeri bir terim. Savas sirasinda bir askeri birlik kiyiya ciktiginda, diger birlikler gelene
kadar bu kiyi seridini savunmak zorundadir. Bu kiyiya cikarma sahili, kiyi basi denir. Ayrintili bilgi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Beachhead

-------------

DIL FELSEFESI: Insanlarin anadillerini çok hizli bir sekilde edinebilmelerini nasil açiklayabiliriz? Bu konuda
ilk defa Noam Chomsky ve Jean Piaget tarafindan ele alinmis olan iki görüs vardir:

1.Dogustanciligin temsilcisi olan Noam Chomsky, insanlarin evrensel dilbilgisine sahip oldugu fikrinden
yola çikar. Chomsky gibi nativist/dogus eksenli bakan Jerry Fodor ve Steven Pinker insanlarin dogustan
sözdizimsel bilgilerinin oldugunu söyler. Bu bilgilerin algilanmasi çocuklarin dil edinimi ile açiklanabilir.

2.Dogustanciligin klâsik tarafi, ilk defa Piaget’in kuraminda hazirlanan bilisselciliktir. Bilissel kuram,
dil ediniminin insanlarin mantikli düsünme yetenegi ile açiklanabilecegini ve evrensel dilbilgisine
basvurulamayacagini savunurlar. Son yillarda klâsik bilisselcilik insanlarin etkilesimlerine dayanan
etkilesimselcilik ile tamamlamistir. Bu anlamda antropolog Michael Tomasello'nun görüsü de önemlidir.
Tomasello, iletisim kurabilen insanlarin genel bilissel yetenege sahip olduklarini söyler.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Dil_felsefesi

-------------

DOGU TIMOR 16. yüzyil'da Portekiz kolonisi olan Dogu Timor asirlarca Portekiz Timoru adiyla Portekiz'e bagli
kaldi. Endonezya tarafindan isgal edilen Dogu Timor 1975 yilinda kesin olarak Endonezya'nin 27. vilayeti oldu.
1999 yilinda Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarindan vazgeçti ve 20 Mayis 2000'de bagimsiz oldu.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu_Timor

-------------

IRAN-KONTRA SKANDALI Ronald Reagan yönetimi sirasinda 1987'de ABD'de gerçeklesen politik bir skandalin adi.
ABD yönetim kademesinden bazi kisilerin, Iran'a AMBARGO OLDUGU HALDE silah satmasi ve gelirlerin illegal
bir sekilde Nikaragua'da dönemin solcu yönetimini devirmeye çalisan sagci Kontralari desteklemek için
kullanilmasini kapsar.
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ran-Kontra_skandal%C4%B1
http://en.wikipedia.org/wiki/Iran%E2%80%93Contra_affair
-------------

KARTEZYEN SAGDUYU (Cartesian Common Sense) Chomsky'nin halka inancini dile getirirken sikça kullandigi
ve "yaptiklarimiza ve söylediklerimize biraz çaba gösterdigimizde her seyin aslinda açik" ifadesiyle
tanimladigi mantiga ve sagduyuya basvurma durumu.
http://cognet.mit.edu/library/books/chomsky/chomsky/3/10.html

-------------

KIZIL KMERLER (KHMER ROUGE):  Kamboçya'da gerilla savasiyla iktidari ele geçirerek 1975-79 arasinda ülkeyi
yöneten Maocu çizgideki radikal komünist hareket. Hareketin kurucusu ve önderi Pol Pot'tur.
1967'de, Kamboçya Komünist Partisi'nin silahli kolu olarak kuruldugu kabul edilir.
Yaklasik olarak 2 milyon insanin ölümünden sorumlu tutulmaktadirlar.
http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_Kmerler

-------------

KÖRFEZ SAVASI: Körfez Savasi veya Birinci Körfez Savasi, (1990-1991) 2 Agustos 1990'da Irak'in Kuveyt'i
isgal etmesiyle baslayan krizin sonucunda gerçeklesen, ABD öncülügünde, Birlesik Krallik, Fransa,
Suudi Arabistan, Suriye, Misir gibi 28 devletin askeri koalisyonuyla Irak arasinda yapilan uluslararasi çatisma.
http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6rfez_Sava%C5%9F%C4%B1

-------------

KURUMSAL ANALIZ (Institutional Analysis): (Hem deneysel -resmi olmayan kurallar ve normlar- hem de teorik
kurallara -resmi kurallar ve kanunlar- göre davranan ve islevini yerine getiren) iki veya daha fazla bireyin
davranisini yönlendiren ve toplumsal düzene ait kurumlar, yapilar ve mekanizmalar üzerinde calisan
sosyal bilimler türü. Bu alan birey ve gruplarin kurumlari nasil olusturdugunu, bu kurumlarin pratikte nasil
isledigini ve bu kurumlarin toplum üzerindeki etkilerini inceler.

Kurumsal analiz insanlarin kurumlar icindeki kollektif davranisina odaklanan sistematik bir calisma oldugundan,
kurumsal analizin temel sosyal, politik ve tarihsel olaylari aciklama becerisi, zaman zaman komplo teorisinin
bu tarz olaylari aciklamada kullanilmasiyla karistirilir. Komplo teorisi bu tarz olaylari, kurumlarin
sistematik, düzenli ve halka acik sekilde belgelenen davranisindan ziyade, cogu zaman aldatici bir sekilde,
bir sirla ve az sayidaki güclü ve etkin bireylerin gizli koalisyonuyla aciklar.
http://en.wikipedia.org/wiki/Institutional_analysis

-------------

LeMAY (CURTIS EMERSON)(1906-1990): Birlesik Devletler Hava Kuvvetleri generali ve sagci Bagimsiz
Amerikan Partisi baskani George Wallace'in yaninda ayni partiden 1968 baskanlik seçimlerine katilan aday.
Ikinci Dünya Savasi'nda sistematik ve stratejik bombalama kampanyasiyla ünlüdür. Savas süresince Japon
sehilerine yapilan agir bombalama ve Japon su yollarini felce ugratan mayin döseme eylemlerinden sorumludur.
Savastan sonra Stratejik Hava Komutanligi'ni etkin bir nükleer silaha dönüstürmüstür.
http://en.wikipedia.org/wiki/Curtis_LeMay

-------------

NUREMBERG YASALARI: 1935'teki Nazi Almanya'sinda Nazi Partisi'nin senede bir yapilan Nuremberg Rally adi verilen
mitingte belirledigi antisemitik yasalar. Nuremberg Yasalari “Yahudi”'yi belli bir dinî inanca sahip kisi olarak
tanimlamiyordu. Aksine, Nuremberg Yasalarinin ilk iddianamesi, üç ya da dördüncü kusaktan Yahudi atasi olan
birini, kisinin kendini Yahudi olarak tanimlayip tanimlamamasina ya da Yahudi dinî cemaatinden olup olmamasina
bakmaksizin Yahudi olarak tanimliyordu.
http://www.ushmm.org/wlc/tr/article.php?ModuleId=10005681
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuremberg_Laws

-------------

PIAGET TEORISI: Piaget Teorisi, bilme, anlama, yorumlama ve ögrenme eylemlerini gerçeklestirmeyi saglayan
zihinsel etkinliklerin genel adidir. Bilis (cognition) insanin, kendini ve çevresini anlama/yorumlama ve
ögrenme eylemlerini gerçeklestirmesini saglayan zihinsel etkinlikleri gösteren bir kavramdir. Insan böylesi
zihinsel etkinlikleri gerçeklestirebilen bir organizma oldugu için “düsünen” bir varliktir. Dogumundan
ölümüne insanin geçirdigi fiziksel gelisimin benzeri bir biçimde, bilis de gelisim gösterir. Kisaca,
bilissel gelisim dogumundan baslayarak insanin anlama/yorumlama ve ögrenme biçiminde hem nitelik hem de
içerik açisindan giderek yetkinlestigi bir sürece isaret etmektedir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Piaget_Teorisi

PIAGET- CHOMSKY TARTISMASI
http://www.scribd.com/doc/64599002/Piaget-Chomsky-Debate

-------------

POL POT: Pol Pot, asil adi ile Saloth Sar (19 Mayis 1925 - 15 Nisan 1998) Kizil Kmerler adli gerilla
teskilatinin kurucusu, 1976 ilâ 1979 yillarinda Kamboçya basbakani. Iktidari döneminde Kamboçya'da
bir milyonun üzerinde kisinin ölümüne yol açan bir baski rejimi kurdu,
bazi tarihçiler bu olaylarin bir soykirim oldugunu kabul etmektedir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Pol_Pot

-------------

STRATEJIK SAVUNMA GIRISIMI, bilinen adiyla Yildiz savaslari, 1980'li yillarda,
Amerika Birlesik Devletleri'nde o zamanki baskan Ronald Reagan tarafindan tasarlanan bir askeri tasaridir.
Bu proje, Amerika'nin Soguk Savas dönemindeki rakibi SSCB'nin kitalar arasi balistik füzelerini uzaydan
kontrol edilen lazer isinlari ile henüz Amerikan topraklarina ulasmadan yok etmesi üzerine kurulu bir
bilimkurgu ürünü, gerçekdisi projedir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Stratejik_Savunma_Giri%C5%9Fimi

-----------

UZATTIGIMIZ EL GÖNÜLSÜZ BIR YUMRUKTUR. 20 Ocak 1989'da, George W. Bush'un 41. baskan olarak konusma yaptigi
acilis/yemin töreninde uluslararasi arenadaki rakiplerine hitaben söyledigi bariscil/tehditkar metafor.
ABD'nin Saldirmaya gönülsüz oldugunu fakat isterse (yumrugunu sikarsa) kötü sonuclar dogurabilecegini belirtir.

http://en.wikisource.org/wiki/George_H._W._Bush%27s_Inaugural_Address

----------

WALTER LIPPMANN (1889-1974) Stereotype ve Soguk Savas gibi terimleri literatüre sokan, 1958 ve 1962'de olmak
üzere iki defa gazete kösesi "Bugün ve Yarin" ile Pulitzer ödülünü alan Amerikali entelektüel, yazar, muhabir
ve elestirmen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Lippmann