Gönderen Konu: Morgan Freeman İle İnancın Hikayesi  (Okunma sayısı 574 defa)

MASI

 • Faydalan Bu Zat'dan
 • *****
 • İleti: 4551
  • OKUDUN MU
Morgan Freeman İle İnancın Hikayesi
« : 31 Ağustos 2018, 05:43:51 »

Morgan Freeman İle İnancın Hikayesi

keywords
Kudüs
Çiftçilik ve ilk şehir yerleşimcileri Çatalhöyük 9000 yıl
Aden Cenneti
11400 yıl Göbeklitepe, bilinen ilk tapınak
Mayalar, kesik baş ikizler, mısır
Hindular
Büyük Patlama
İslamda yaratılışda Bulut kavramı
Tekvin
Aborjinler'in yaratılış hikayesi, düş zamanı, her şeyin başlangıcı
Vatikan'ın yaratılış hikayesi

MASI

 • Faydalan Bu Zat'dan
 • *****
 • İleti: 4551
  • OKUDUN MU
Ynt: Morgan Freeman İle İnancın Hikayesi
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2019, 22:23:16 »"TAŞ DEVRİ"ndeki AKILLI yaşamımız:
Göbeklitepe


Göbeklitepe veya Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur.
Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür. Bu yapının merkezinde daha yüksek boyda iki dikilitaş karşılıklı olarak yerleştirilmiştir. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartılarak veya oyularak betimlenmiştir.
Söz konusu motifler yer yer bir süsleme olamayacak kadar yoğun olarak kullanılmıştır. Bu kompozisyonun bir öykü, bir anlatım veya bir mesaj ifade ettiği düşünülmektedir.[4] Hayvan motiflerinde boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördekleri ve akbaba en sık görülen motiflerdir.
Bir yerleşim yeri değil, kült merkezi olarak tanımlanmaktadır. Buradaki kült yapılarının üretime geçiş aşamasına -tarım ve hayvancılığa- yakın olan son avcı grupları tarafından inşa edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.
Diğer anlatımla Göbekli Tepe, çevredeki oldukça gelişmiş ve derinlik kazanmış bir inanç sistemine sahip olan avcı-toplayıcı gruplar açısından önemli bir kült merkezidir.
Bu durumda bölgenin en erken kullanımının Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ’ın (PPN, Pre-Pottery Neolithic) A evresine (MÖ 9.600-7.300), yani günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülmektedir.
Bununla birlikte Göbekli Tepe'deki en eski faaliyetleri tarihlendirme olanağı şimdilik yok, fakat bu anıtsal yapılara bakıldığında Paleolitik Çağ'a kadar uzanan, birkaç binyıl daha eskiye, epipaleolitike kadar giden bir geçmişi olduğu düşünülmektedir.
Göbekli Tepe'nin bir kült merkezi olarak kullanımının MÖ 8 bin dolaylarına kadar devam ettiği, ve bu tarihlerden sonra terk edildiği, başka veya benzer amaçlarla kullanılmadığı anlaşılmaktadır.[8]

Bütün bunlar ve kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari, Göbekli Tepe'yi eşsiz ve özel yapmaktadır. Bu bağlamda UNESCO tarafından 2011'de Dünya Mirası geçici listesine alındı ve 2018'de kalıcı listeye girdi.

Bütün bu dikilitaşlar, stilize insan heykelleri olarak yorumlanmaktadır. Özellikle D yapısı merkez dikilitaşlarının gövdesinde bulunan insan el ve kol motifleri, bu konudaki her türlü şüpheyi ortadan kaldırmaktadır. Dolayısıyla "dikilitaş" kavramı, işlev belirtmeyen yardımcı bir kavram olarak kullanılmaktadır. Esasen bu "dikilitaş"lar, insan vücudunu üç boyutlu olarak betimleyen stilize tarzda yontulardır.

Buradaki kazılarda çıkartılan bazı heykel ve taşlar Şanlıurfa Müzesi'nde sergilenmektedir.
MASI

 • Faydalan Bu Zat'dan
 • *****
 • İleti: 4551
  • OKUDUN MU
Ynt: Morgan Freeman İle İnancın Hikayesi
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2019, 22:58:00 »
Sümer Tabletleri, Kutsal Metinler, Meleği Ala, Annunaki
http://okudunmu.org/forum/index.php?topic=8.msg4137#msg4137


* * *ÖzetAli Narçın farkı ile.
Abartı olmadan GERÇEKÇİ ANLATIM.


Tarih Göbeklitepe ile yeniden yazılıyor
Hayvan sembolleri
Annunaki, idol gibi gördükleri için tanrılaştırma
Tanrıların vatanı Anadolu
Erich von Daniken
Sümer'ler ile Göbeklitepe bağlantısı
Göbeklitepe'deki Güneş Sistemi yapısı
12 sayısı
karol tepesi - Ağrı
Unesco 2019 Göbeklitepe Yılı 

Videonun tamamı