Gönderen Konu: Bitcoin, 1988'de kuş üzerindeki 2018. Sürekli Nöbette Olacağımız Günler Geliyor.  (Okunma sayısı 1509 defa)

MASI

 • Faydalan Bu Zat'dan
 • *****
 • İleti: 4330
  • OKUDUN MU
Bir şey dolar ile alınıp satılıyorsa
O şey asla Dolar'ın alternatifi OLAMAZ
Selim Kotil'in anlatımı ile Bitcoin => https://youtu.be/aQV7iih9XNQ?t=5m38s
 
* * *

Kudüs düşer ise İstanbul düşer Mekke Medine düşer.
Vatikan para trafiği
Yeni dünya düzeni ve para
Dünyanın gerçek sahibi kim
Paganizm ve Para ilişkisi
Para nasıl ortaya çıktı
Alış verişte Tabletler
Para üstüne eskiden anonim figüler, tanrıların resmi basılırken 44 yılında ilk defa Sezar'ın resmi basıldı, iletişim aracı olarak kullanıldı. Paranın propaganda aracı, algı yönetimi olarak kullanıldığı dönemler. Bugün Dolar üstündeki figürler.
Karşılıksız para basımı. Dolar'ın hükümranlığı.
Dün para kontrolünde ise bugünkü digital para da onların kontrolünde. 18.20
Kripto para nedir.
1099 yılında haçlılar Kudüs'ü işgal edince Kudüs'e hacı seferleri. Hac Yolcularını korumak için 9 şövalye ortaya çıkıyor. Hacıların altınlarını emanet alıyor, üzerinde kripto mesajlar içeren belge veriyorlar. Dolara kadar uzanan kripto mesajlar içeren belgeler
Tapınak Şövalyeleri ve Vatikan ile ilişkileri.
Tapınakçılar'ın kutsal sandığı ele geçirmesi
Tapınakçıların kullandıkları sembol haç'ı içeriye doğru üçgenler
Piramitlerdeki girinti ile benzerlik. Doların üzerindeki piramit. Haç piramit ilişkisi.

Bitcoin madenciliği Para neye karşı üretiliyor?
Reel toplumdan sanal topluma kayma. Kazma küreklerin sanallaşması. Madencilik kavramı sanki bir iş yapıyormuşuz düşüncesi oluşturulması. Bitcoin madenciliğinde bu kadar bilgisayar ekran kartını kim ne için kullanıyor. Bitcoin amblemindeki KUŞ. Zümrütü Anka. Paganizm sembolleri. Yeni dünya tasarımı Ekonomist dergisi  (The Economist)1988 kapağındaki Kuşun göğsündeki digital para. Üzerinde yazan 2018 rakamı.
BitCoin Digital para nedir

Vatikan ve Kara para trafiği, ticari haraketler
Trum neden Kudüs'ün başkent olmasını istedi.
Evanjelizm Evangelizm nedir. Mesihin gelmesini hazırlayan ideoloji.
Tanrıyı kıyamete zorlamak.
Üstün ırkçıların amacı ne.
Küreselizm nedir.
Dijital para neden bu kadar önemseniyor.
Google'nin beş projesi ne.
5G ile ilgili bilinmeyenler.
İpek Yolu projesinin önemi ne.

Emojiler ile yönetilmeye çalışılan dünya insanları
Robotik sistem gelirse insanlık ne olacak.
Wifi ile internetin amaçları
3. Dünya Savaşı'na hazırlıklı olun

Dolar'ın üzerindeki objeleri çizen Benjamin Franklin kimdir? Benjamin Franklin Thomas Jefferson
Albert Pike masonluğun Eflatun'u, 33 plus
Georgia Guidestones mermerlerinde yazanlar
İlluminati, masonluk ve yeni dünya düzeni gibi konularda birçok şey yazıldı, çizildi. Fakat Albert Pike adlı mason üstadının 1871'de yazmış olduğu gizemli bir mektup, dünya savaşları hakkında çok ilginç bilgiler içeriyordu.
İnsan nüfusunu 500 milyonun altına düşüreceksiniz. Bunu virüslerle mi yapacaklar? Buzullar eriyince yeni virüsler ortaya çıkar.
Mektupta Albert Pike'nin yazdığı iddia edilen bilgiler gerçekten insanı hayrete düşürüyor. Buna göre Pike mektupta aynen şu satırları yazmıştı:

İlluminati'nin amacına ulaşması için öncelikle bir dünya savaşı çıkarmalıyız. Bu sebeple Rusya'da Çar'ı(Çarlığı) zayıflatıp, ateizmi ve Komünizmi hakim kılmalıyız. Ajanlarımız vasıtasıyla Britanya İmparatorluğu ve Alman İmparatorluğu arasında gerginliği körükleyerek savaşa zemin hazırlamalıyız. Ve I. Dünya Savaşı sonrası, Komünist düzeni iyice inşa etmeliyiz ki, tüm hükûmetleri yıkabilelim ve tüm dini düzenleri zayıflatabilelim
Üçüncü Dünya Savaşı Kehaneti
Üçüncü Dünya Savaşı'nı çıkarmamız için; İslam Aleminin liderleri ve Siyonistler arasında ajanlarımız vasıtasıyla, ayrı düştükleri konular üzerinden gerginlik çıkarmalıyız. Ve bu savaş, Müslüman Arap Dünyası ve İsrail Devleti'nin birbirlerini yok edecekleri şekilde dizayn edilmeli. Ve bu hengame içinde diğer milletleri bu konuda, fiziksel, ahlaki, ruhsal ve ekonomik olarak çökmeleri için mücadeleye zorlamalıyız. Nihilistlerin ve Ateistlerin önlerini açmalıyız ve müthiş bir sosyal çöküş provoke etmeliyiz ki böylece bu kanlı kargaşa ve vahşetin doğurduğu korku içinde mutlak ateizm etkisi ortaya çıksın.

Parayı kim yönetiyor, dünyanın en büyük şirketi Vatikan, ABD nin gerçek sahipleri  kim ,Türkiye 2030da süper güç mü
Beyza Hakan ile Kayıt Dışı - 05.01.2017 - Erhan Altunay Ertan Özyiğit Abdullah Çiftçi

Albert Pike: "Dinleri yok edeceğiz"
http://bit.ly/2PFbhVp

İlluminati, masonluk ve yeni dünya düzeni gibi konularda birçok şey yazıldı, çizildi. Fakat Albert Pike adlı mason üstadının 1871'de yazmış olduğu gizemli bir mektup, dünya savaşları hakkında çok ilginç bilgiler içeriyordu.

Albert Pike Kimdir?1809 yılında Boston- Massachusetts'de doğdu. Babası Benjamin Pike annesi ise Sarah Pike idi. Kendinden sonra 6 kardeşi daha dünyaya gelecek ve Albert ailenin en büyük çocuğu olacaktı. 1825 yılına gelindiğinde Albert, Harvard Üniversitesinin giriş sınavlarını kazanmıştı. Buradaki eğitiminin ardından Gloucester,North Bedford, Fairhaven ve Newburyport'da bir süre öğretmenlik yaptı.


Masonluğa GirişiAlbert Pike 1850'li yıllarda Masonluk müessesesine katılmıştı. Müessese içerisinde büyük fayda ve yararlılıklar göstermiş olacak ki, bundan tam 9 sene sonra 1859 yılında Albert Pike'nin Mason Üstadı olduğunu görmekteyiz.


Ordudaki YıllarAmerikan Bağımsızlık Savaşı devirlerinde Albert Pike de orduya katıldı. Meksika-Amerika Savaşı sırasında orduda uzun süre görev yaptı ve 22 Kasım 1861 tarihinde generalliğe yükseldi.Bir aralık Albert Pike'nin Ku Klux Klan üyesi olduğu da iddia edildi, fakat somut olarak kanıtlanamadı. Pike, 1891 yılında 81 yaşındayken özofagos darlığı denen rahatsızlık sebebiyle hayatını kaybetti. Bütün hayatı boyunca şairlik ve yazarlığa da merak salan Pike'nin birkaç eseri bulunmaktadır. Şiir kitaplarının yanı sıra Masonluk hakkında yazdığı Morals and Dogma adlı kitap, en ünlü eseridir.


Kadim MektupAlbert Pike'nin Morals and Dogma adlı kitabıyla aynı yılda, 1871 yılında kendisi gibi bir başka Mason üstadı Giuseppe Mazzini'ye yazdığı iddia edilen mektup, 1950'li yıllarda William Guy Car adlı eski bir İngiliz istihbarat subayı tarafından British Museum'da bulunmuştur. William Guy Car bu mektubu Quoted in Satan: Prince of This World adlı eserinde yayınlamıştır.


Üç Dünya Savaşı Çıkacak!Mektupta Albert Pike'nin yazdığı iddia edilen bilgiler gerçekten insanı hayrete düşürüyor.
Buna göre Pike mektupta aynen şu satırları yazmıştı:

İlluminati'nin amacına ulaşması için öncelikle bir dünya savaşı çıkarmalıyız. Bu sebeple Rusya'da Çar'ı(Çarlığı) zayıflatıp, ateizmi ve Komünizmi hakim kılmalıyız. Ajanlarımız vasıtasıyla Britanya İmparatorluğu ve Alman İmparatorluğu arasında gerginliği körükleyerek savaşa zemin hazırlamalıyız. Ve I. Dünya Savaşı sonrası, Komünist düzeni iyice inşa etmeliyiz ki, tüm hükûmetleri yıkabilelim ve tüm dini düzenleri zayıflatabilelim

İkinci Dünya SavaşıArdından II. Dünya Savaşı'nı çıkarmalıyız ve bunu gerçekleştirmemiz için; Faşistler ve Siyonistler arasında savaşla sonuçlanacak bir gerginlik oluşturmalıyız. İsimleri Nazi olacak olan Faşistleri, savaş sonunda yok etmeli ve savaş sonrası Filistin'de İsrail devletini kurmalıyız. İkinci Dünya Savaşı sürecinde Uluslararası Komünizm mutlaka Hristiyanlığı dengeleyecek bir güce ulaştırılmalı. Toplumlara ölçülü bir şekilde Son Çöküşü yaşatacağımız zamana kadar bu denge bizim için gereklidir.


Üçüncü Dünya Savaşı KehanetiÜçüncü Dünya Savaşı'nı çıkarmamız için; İslam Aleminin liderleri ve Siyonistler arasında ajanlarımız vasıtasıyla, ayrı düştükleri konular üzerinden gerginlik çıkarmalıyız. Ve bu savaş, Müslüman Arap Dünyası ve İsrail Devleti'nin birbirlerini yok edecekleri şekilde dizayn edilmeli. Ve bu hengame içinde diğer milletleri bu konuda, fiziksel, ahlaki, ruhsal ve ekonomik olarak çökmeleri için mücadeleye zorlamalıyız. Nihilistlerin ve Ateistlerin önlerini açmalıyız ve müthiş bir sosyal çöküş provoke etmeliyiz ki böylece bu kanlı kargaşa ve vahşetin doğurduğu korku içinde mutlak ateizm etkisi ortaya çıksın.


Konuyu Nasıl Yorumlamalı?

Albert Pike'nin 1871 yılında yazdığı söylenen mektup gerçekten I. ve II. Dünya Savaşlarını tasvir ve tavsif etmektedir. Fakat William Guy Car tarafından kütüphanede bulunarak kopya edildiği söylenen bu mektubun, orijinal nüshalarının bulunması şarttır. Orijinal belgeyi görmeden, William Guy Car'ın söylemiş olduğu iddiaları ciddiye alabilmemiz mümkün değildir.

Netice itibarıyla bu iddialar ilk bakışta muhteşem bir kehanet gibi gözümüze çarpsa da, esasında bu mektubun William Guy Car tarafından uydurulmuş olabilme ihtimalini de göz ardı etmemeliyiz. Dolayısıyla böyle bir iddianın varlığını bilmeliyiz. Fakat bu ve benzeri tarihi meseleleri sorgusuz - sualsiz bir gerçek olarak kabul edemeyiz.
MASI

 • Faydalan Bu Zat'dan
 • *****
 • İleti: 4330
  • OKUDUN MUKamondo Ailesi'nden bu güne. Değişen hiç bir şey yok.
İstanbul'da Şövalye HAÇ'ı. GALATA. Karaköy


Karanlığın Egemenliği.
The Economist'in kapağı (2019) neden siyah?


İstanbul'da Şövalye HAÇ'ı. GALATA.  İstanbul Kamondo merdivenleri. Kamondo Merdivenleri İstanbul'un Galata semtindeki Bankalar Caddesi ile Banker Sokağı'nı birleştiren art nouveau üslûplu merdivenlerdir.

1850'li yıllarda yapılan merdivenler bölgenin en önemli banker ailelerinden biri olan Kamondo Ailesinden Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılmıştır. O zamanlar Banker Sokağı da Rue Camondo (Kamondo Sokağı) olarak bilinmekteydi.

Apraham Amira Allahverdiyan

Kamondo ailesi, 1492 yılında İspanya'yı terk etmek zorunda kalan pek çok Yahudi aileden biri olarak önce Venedik'e, oradan da İstanbul'a (Ortaköy) yerleşmişti. 1775 yılı kayıtlarında, Avusturya uyruklu Haim Kamondo isimli bir tüccardan bahsedil­mektedir. Oğulları İshak ve Abraham Salomon'un (doğum 1781) birlikte kurduğu "İshak Kamondo ve Şürekası" ünvanlı banka, kısa sürede gelişerek dönemin saygın uluslararası finans kuruluşlarından biri oldu. İshak'ın ölümü üzerine Abraham Salomon işleri tek başına devraldı ve giderek genişletti. Mali danışman olarak Osmanlı sarayıyla kurduğu yakın ilişiklerden dolayı çeşitli imtiyazlar elde etti, hatta Kırım Savaşı (1853-55) sırasında Osmanlı Devleti'ne finansman sağladığı için "iftihar madalyası" aldı.

•EKONOMİST 2019 KAPAĞI VE MESAJLARI
•EZOTERİK ÖRGÜTLERİN SEMBOLLERİ
•TEKNOLOJİ - EZOTERİZM İLİŞKİSİ
•2019’DA BİZLERİ NELER BEKLİYOR
•AYTUNÇ ALTINDAL YAYINLANMAYAN KİTABI 

* Agnelli ve Rothschild ailesi kimdir?
* The Economist'in gizli mesajlar neler?

@ErtanOzyigit: Egemenliğini devam ettirdiği her sistemde 'black' ismini muhakkak kullanacak. Dibe vurmadığı sürece yeni bir başlangıcın olmasına ihtimal yok ama Alexandre Rothscild ile yeni bir başlangıç var

The Economist'in kapağı neden siyah?
Erhan Altunay: Siyah nedir; ışığın olmadığı andır, gizemdir. Işıkla karanlığın daima bir çatışması vardır. Masonik tapınağın zemini siyah ve beyaz renklerden oluşur. Dünya belli bir şeyin karanlığına doğru gidiyor

.@erhanaltunay: Dünya şu an yok olmak üzere
Rothschild dünyaya hakim olmaya çalışırken tüm sistemi çökertmesi gerekli
.@ErtanOzyigit: Rothschild egemenliğini devam ettirdiği her sisteme 'black' ismini kesinlikle kullanacak
The Economist'in siyah kapağı #KayıtDışı'nda değerlendiriliyor
@erhanaltunay: Rothschild, Türkiye'de banka kurmak istiyor
@ErtanOzyigit: The Economist'in bütün sistemini yöneten aile Rothschild'dir
Aytunç Altındal'ın yayınlanmayan kitabı hakkında bilinmeyenleri @ErtanOzyigit anlatıyor
@ErtanOzyigit, Aytunç Altındal'ın "Miras" adlı şiirini okuyor

Erhan Altunay: Çok iyiye gitmiyoruz. Dünya yok olmak üzere. Enerji sorunları, toplumların savaşları, insanlar kabul etmese de sona yaklaşıyoruz. Saflar hep belirleniyor, pozisyon alma durumları söz konusu.

Erhan Altunay: Türkiye'yi karıştırma planı çok uzun yıllardır yapılmaya  çalışıyor. Ben 12 Eylül'ün bile FETÖ için yapıldığına inanmaya başladım. Çünkü; planlı bir şekilde Türkiye'yi çökertmeye yönelik zemin hazırlanmıştı

Erhan Altunay: Türkiye'yi karıştırma planı çok uzun yıllardır yapılmaya  çalışıyor. Ben 12 Eylül'ün bile FETÖ için yapıldığına inanmaya başladım. Çünkü; planlı bir şekilde Türkiye'yi çökertmeye yönelik zemin hazırlanmıştı

Google Book çocuk kitabı mıydı?

Masonluk İstanbul'da ilk mason locası
Anderson Yasası (Nizamnameleri)

Ertan Özyiğit ve Beyza Hakan ile Kayıt Dışı (17.11.2018)

* * *

Anderson Anayasası

Tanrı ve Din'e Dair
Bir Mason, sıfatının gereği, ahlak yasasına uymak zorundadır, ve eğer Sanat’ı doğru anlıyorsa, asla budala bir ateist veya dinsiz bir liberten olmayacaktır. Fakat eski zamanlarda masonlar, her ülkede, o ülkenin ya da ulusun dininden olmak –bu her ne idiyse– yükümlülüğündeydiler. Şimdi ise, özel kanıları kendilerine bırakılarak, bütün insanların mütabık oldukları dinden olmaları yeterli görülmektedir. Bu da, onları ayırt eden sıfat ve bağlantıları ne olursa olsun, iyi ve doğru, veya onurlu ve dürüst insanlar olmaktır. Böylece Masonluk, aksi takdirde birbirlerinden ebediyen uzakta kalacak kişilerin arasında bir birlik merkezi, hakiki dostluğun kazandırılmasında bir vesile olur..

Devlet Erkanı ve Memurlara Dair
Bir Mason, nerede yaşar ve ne işte çalışır olursa olsun, devlet otoritesi için barışçıl bir unsurdur. Ve hiçbir zaman ulusun barış ve refahına karşı entrikalar ve suikastlar içinde bulunmayacağı gibi, görevli olmadıkça da devlet idaresine müdaheleden kaçınır. Masonluk, savaş, kan dökülmesi ve karışıklıktan daima zarar görmüş olduğundan, eski krallar ve prensler, hep barış zamanlarında gelişmiş olan sanatçıları, barışsverlikleri ve bağlılıklarından dolayı teşvik etmişlerdir. Böylece rakiplerinin saldırılarını fiilen karşılamışlar ve kardeşliğin onurunu yüceltmişlerdir. Dolayısıyla, eğer bir kardeş devlete karşı isyankar olursa, hiçbir zaman o isyanında destek bulamaz. Ona ancak mutsuz bir insan olduğu için acınabilir. Sadık kardeşlik onun bu isyanını asla kabul etmez. Bu sırada hükümet gücendirilmemeli ve siyasi güvensizlik ortamı yaratılmamalıdır. Ne var ki bu kardeş, eğer başka bir suçtan mahkum olmamışsa, Locadan atılmaz, Locayla ilişkisi kesilmez.

Localara Dair
Loca, Masonların toplandıkları ve çalıştıkları yerdir. Dolayısıyla bu toplantıya ya da usülüne göre örgütlenmiş Masonlar cemiyetine Loca denir. Her kardeş bir Locaya katılmak ve onun iç tüzüğü ile genel tüzüklere uymak zorundadır.

Loca, toplantısına katılarak ve genel ile Büyük Locanın tüzüğü okunarak en iyi şekilde anlaşılabilir.

Eski zamanlarda hiçbir üstat veya kalfa, özellikle önceden haberdar edilmemişse, toplantıya gelmemezlik edemezdi. Üstat ve Nazırların mutlak bir zorunluluğunun engel olduğuna kanaat getirecekleri bir mazereti yoksa, ciddi bir kınamaya uğrardı.

Bir Locanın üyesi olabilmek için, iyi ve doğru, hür doğmuş, ergin yaşta, ağırbaşlı ve iyi şöhret sahibi olmak gerekir. Köleler, kadınlar, ahlaksız veya kötü şöhret sahibi kimseler Loca üyesi olamazlar.

Üstadlara, Nazırlara, Kalfalara ve Çıraklara Dair
Masonlar arasında her türlü yükselme, yalnız gerçek değer ve liyakat üzerine kuruludur ki böylece Lord'a daha iyi hizmet verilebilsin, kardeşler mahcup olmasın, Krali Sanat hor görülmesin. Dolayısıyla bir Üstat veya Nazır, kıdeminden değil, liyakatinden dolayı seçilir. Bu hususları yazıyla anlatmak imkansızdır. Onun için her kardeş, Locada yerini boş bırakmamalı ve bunları kardeşliğe özgü yollarla öğrenmelidir. Adaylar şunu bilmelidirler ki, bir Üstadın kendisini Çırak olarak kabul edebilmesi için ona verecek yeterli işi olmalıdır. Aday da Sanat’ı öğrenmesine, Üstadının Lord'una hizmet etmesine, kardeş yapıldıktan ve ülkenin adetlerinin gerektirdiği süre kadar hizmet verdikten sonra gereken zamanda Kalfa yapılmasına engel olabilecek bedensel bir sakatlığı bulunmayan kusursuz bir genç olmadıkça Çırak olarak alınmaz. Bir de dürüst anne babadan gelmiş olmalıdır ki, gerekli niteliklere sahip olarak, liyakatine göre Nazır, sonra Loca Üstadı, Büyük Nazır ve sonunda bütün locaların Büyük Üstadı olma şerefine erişebilsin.

Hiçbir kardeş, Kalfalıktan geçmeden Nazır, Nazırlık yapmadan Üstat, Üstat olmadan Büyük Nazır olamayacağı gibi, üst kademelerden bir centilmen, seçkin bir bilgin, seçkin bir mimar veya başka bir sanatkar, onurlu bir aile mensubu ve Locaların düşüncesine göre, müstesna bir büyük yeteneğe sahip olmadan Büyük Üstat olamaz. Görevini daha iyi, daha kolay ve daha şerefle yapabilmek için Büyük Üstadın, bir Locanın o sıradaki ya da daha önceden olmuş Üstadını kendisine Büyük Üstat Vekili seçme yetkisi vardır. O da Büyük Üstadın yokluğunda onu vekaleten temsil etme veya Büyük Üstat yetkisini bir mektupla devrederse, o nasıl hareket edecekse öyle hareket etme imtiyazına sahiptir.

Eski Locaların üst düzey ve yardımcı idarecileri olan bu hüküm sahipleri ve yöneticilere, mevkilerinin gereği bütün kardeşler tarafından, eski mükellefiyetler ve tüzükler uyarınca; tevazu, saygı ve sevgi gösterilerek, itaat edilecektir.

Çalışmada Sanatın İdaresine Dair
Bütün Masonlar iş günlerinde dürüstçe çalışmalıdırlar ki bayram günlerinde ve ülkenin yasa ve adetlerince belirlenmiş tatil günlerinde şerefli bir şekilde yaşayabilsinler.

Kalfaların en uzmanı Tanrı’nın işine, Üstat veya gözetmen olarak seçilecek veya atanacaktır. Altında çalışanlar kendisine Üstat diye hitap edeceklerdir. Sanatçılar her türlü kötü sözü kullanmaktan kaçınacak ve birbirlerini gücendirecek isimlerle değil, Kardeş veya Kalfa olarak çağıracaklar, gerek Locada gerekse de Loca dışında birbirlerine nazik davanacaklardır.

Kendini ehil ve becerikli bilen Üstat, Lord'un işini en makul biçimde üstlenecek, onun mallarını kendisininmiş gibi kullanacak ve hiçbir Kardeş veya Çırağa hak ettiğinden fazla ücret ödemeyecektir.

Ücretlerini adil bir biçimde alan hem Üstat hem de Masonlar, Lord'a sadık olacaklar ve onun işini, ister götürü ister gündelik olsun, dürüstçe bitireceklerdir. Gündelikle yapılması adet olan işi götürüye sokmayacaklardır.

Hiç kimse bir Kardeşin refahını kıskanmayacak, onun bitirebileceği bir iş ise işine konmayacak ve onu işinden etmeyecektir. Zira kimse, işe başlamış olan kadar çizim ve resimlere aşina olmadıkça, başkasının işini Lord'un yararına olacak şekilde bitiremez.

Bir Kalfa, Üstadın altında çalışmak üzere Nazır seçildiğinde, hem Üstada hem de Kardeşlerine karşı doğru olacak, Üstadın yokluğunda çalışmalara dikkatle nezaret edecek ve Lord'un çıkarlarını gözetecektir. Kardeşleri de kendisine itaat edeceklerdir.

Çalıştırılan tüm Masonlar, ücretlerini sızlanmadan veya itiraz etmeden, alçak gönüllülükle alacaklar ve Üstat çalışmaya son vermeden işi terk etmeyeceklerdir.

Genç Kardeşe çalışırken malzemeleri bozup ziyan etmemesi öğretilmelidir ki hem suçlanmasın hem de Kardeşlik sevgisi artarak devam etsin.

Bütün çalışma avadanlıkları Büyük Loca tarafından onaylanacaktır.

Masonluğa özgü bir işte asla düz bir işçi çalıştırılamaz. Acil bir zorunluluk olmadıkça da Hür Masonlar, hür olmayanlarla birlikte çalışmayacaklardır, zira Kardeşlere ve Kalfalara öğrettiklerini düz işçilere ve kabul edilmemiş Masonlara öğretmeyeceklerdir.

Davranışlara Dair
a. Toplantı Sırasında Locada

Üstattan izin almadan, özel komiteler kurulamaz veya ayrı konuşmalar yapılamaz. Münasebetsiz ve uygunsuz herhangi bir şeyden bahsedilmez. Üstadın veya Nazırların, veya Üstada hitaben konuşan herhangi bir Kardeşin sözü kesilmez. Loca ciddi ve ağırbaşlı bir konuyla ilgiliyken, gülünç ve alaycı davranılmaz. Hangi bahaneyle olursa olsun, yakışıksız bir dil kullanılmaz. Bilakis, Üstadınıza, Nazırlara ve Kalfalara gerekli saygıyı göstermeli, onları yüceltmelisiniz.

Herhangi bir şikayet vaki olur ve bir kardeş suçlu bulunursa, bu gibi uyuşmazlıkların en uygun ve yetkili yargı mercii olan Locanın hüküm ve kararına riayet edilir. Eğer Büyük Loca nezdinde temyize başvurduysanız, o zaman ona uyulmak zorundadır. Bu arada Tanrı’nın işi aksayacak olursa, bu durumda özel bir uygulama yapılabilir; ancak Loca açıkça mutlak bir zorunluluk görmedikçe, Masonluğu ilgilendiren hususlarda asla mahkemeye gidilmemelidir.

b. Loca kapandıktan sonra ve Kardeşler gitmeden önce

Masum bir şekilde eğlenebilir, imkanınıza göre birbirinize ikramda bulunabilirsiniz. Fakat her türlü israftan kaçınacak, hiçbir Kardeşi isteğinin ötesinde yemeye ve içmeye zorlamayacak, işi gerektirdiği zaman onu gitmekten alıkoymayacak, saldıran veya rahat ve özgür konuşmaya mani olabilecek birşey yapmayacak veya söylemeyeceksiniz. Zira bunlar ahengimizi bozar ve övgüye değer amaçlarımızı yıkar.

Özel küskünlükler ve kavgalar Loca kapısının dışında bırakılır. Din’e, uluslar veya devlet politikası üzerine dair hiçbir tartışma Loca kapısından içeriye sokulmaz. Biz aynı zamanda bütün uluslardan, lehçelerden, akrabalardan ve dillerdeniz. Bugüne kadar Locanın refahına olmamış ve hiçbir zaman olmayacak bütün politikalara da karşıyız.

Bu yükümlülüğe her zaman , özellikle Britanya’daki reformdan itibaren veya bu ulusların Roma Birliği ile ihtilaf ve ayrılığından beri, aksatmadan uyulmuştur.

c. Loca dışında, yabancılar yokken, Kardeşler arasında

Birbirinizi, size öğretildiği gibi, nezaketle selamlayacak, birbirinize Kardeş diye hitap edeceksiniz. Uygun görüldüğünde, görülmeden, duyulmadan ve birinin hakkını ötekine vermeden veya bir Kardeşe karşı, sanki Mason değilmişçesine doğal olan saygıyı kaybetmeksizin, birbirinizi serbestçe eğiteceksiniz. Zira tüm Masonlar aynı tesviyenin üzerinde Kardeştirler. Bununla beraber Masonluk bir kimseyi önceden sahip olduğu şereften yoksun bırakmaz, aksine onun şerefini arttırır. Özellikle Kardeşliğe layık ise, o hakkı olan kimseye şeref vermeli ve saygısızlıktan kaçınılmalıdır.

d. Mason olmayan yabancıların yanında

Sözlerinizde ve tavrınızda ihtiyatlı olmalısınız ki çok çabuk kavrayan bir yabancı bile, bilmesi uygun olmayanı keşfedip anlamasın. Bazen, Muhterem Kardeşliğin onuru için, konuşmayı değiştirecek, sözü basiretle yönlendireceksiniz.

e. Evde ve yakın çevrede

Ahlaklı ve akıllı bir kimse olarak hareket etmelisiniz. Özellikle ailenizin, arkadaşlarınızın, komşularınızın Loca ile ilgili konuları bilmesine izin vermeyin. Burada belirtilmemesi gereken sebeplerle, hem kendi hem de Eski Kardeşliğin şerefini düşüneceksiniz.

Ayrıca sağlığınızı da düşünerek, Loca saatlerini geçirdikten sonra geç vakitlere kadar evden ayrı kalmamalısınız. Oburluktan ve sarhoşluktan kaçının ki ne aileniz ihmal edilip incinsin ne de siz çalışmaktan geri kalın.

f. Yabancı bir Kardeşe karşı

Onu, ihtiyatlı bir yöntemle ve bilginizden hiçbir ipucu vermemeye özen göstererek dikkatle incelemelisiniz ki istihza ile küçümseyerek reddedeceğiniz cahil bir sahtekara aldanmayasınız.

Fakat onun doğru ve gerçek bir Kardeş olduğunu anlarsanız, ona göre ona saygı göstereceksiniz ve eğer muhtaç durumda ise, yapabilirseniz ona yardım edeceksiniz, veya nasıl yardım edilebilecekse onu öyle yönlendireceksiniz. Ona birkaç gün iş vermeli ya da çalışması için başka bir yere tavsiye etmelisiniz. Fakat imkanınızın ötesinde bir şey yapmakla yükümlü değilsiniz. Sadece, ihtiyacı olan bir Kardeşi, iyi ve doğru bir kimse olması şartıyla, aynı durumda olan başka bir ihtiyacı olan insana tercih edeceksiniz.

Sonuç
Bütün bu yükümlülüklere ve ayrıca size başka yoldan aktarılacak olanlara uyacak, bu eski Kardeşliğin temeli ve ana taşı, harcı ve şanı olan Kardeşlik sevgisini geliştireceksiniz. Her türlü tartışma ve kavgadan, her türlü iftira ve dedikodudan kaçınacaksınız. Herhangi bir dürüst Kardeşe başkalarının iftira etmesine izin vermeyecek, şeref ve emniyetiniz elverdiği sürece onun itibarını koruyacak ve ona her türlü yardımı yapacaksınız.

Kardeşlerden biri eğer size haksızlık ederse, kendi Locanıza veya onunkine başvurmalısınız. Gerekirse buradan Büyük Loca’nın üç ayda bir yapılan toplantısına ve buradan da Büyük Loca’nın yıllık toplantısına gidebilirsiniz. Her ulustan atalarımızın eski övgüye değer hareket tarzı bu olmuştur. Olayın çözümü için başka yol kalmadıkça asla yasaya başvurmayınız. Yabancılarla birlikte yasaya gitmenizi önlemek veya bütün davalara acilen son vermenizi istediklerinde, Üstadın ve Kalfaların dürüst ve dostça tavsiyelerini sabırla dinlemelisiniz ki böylece Masonluk mesleğini canla başla ve başarı ile kavrayabilesiniz. Fakat davalı Kardeşler veya Kalfalara gelince, Üstat ve Kardeşler nazikçe aracı olmalı, birbirlerine karşı olan Kardeşler de buna şükranla itaat etmelidirler. Eğer bu itaat uygulanmazsa, takibatı veya davalarını hınç ve öfkeyle yapılmadan, Kardeşlik sevgisini engelleyebilecek hiçbir şey söyleyip yapmadan ve hizmet etmeye devam ederek sürdürmek zorundadırlar. Öyle ki herkes, bütün gerçek Masonların, dünyanın başlangıcından beri yaptıkları ve zamanın sonuna kadar da yapacakları gibi, Masonluğun iyilik dolu etkisini görebilsin.

Amin.

Dileriz öyle olsun.

MASI

 • Faydalan Bu Zat'dan
 • *****
 • İleti: 4330
  • OKUDUN MU
Mao'nun maliye bakanı Israel Epstein ve diğerleri.
The Economist 2019 kapağı


Lenin'in Treni
Wall Street'in Lenin'i hazırlayıp yollaması
İşçi olmayan ülkede İŞÇİ DEVRİMİ nasıl OLDU?Wall Street and the Bolshevik Revolution
kitabı indirme linki

https://drive.google.com/file/d/1ApW018tfEyegEn07pCbgbTngMi4rtL65/view